REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na węgiel - ułatwienia w dokumentowaniu sprzedaży węgla od 3 kwietnia 2012 roku

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
akcyza na węgiel 2012 - zmiany od 3 kwietnia; dokument dostawy; podatek akcyzowy 2012
akcyza na węgiel 2012 - zmiany od 3 kwietnia; dokument dostawy; podatek akcyzowy 2012

REKLAMA

REKLAMA

Będzie łatwiej dokumentować transakcje sprzedaży węgla. 3 kwietnia 2012 wchodzi w życie istotna nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego stosowania dokumentu dostawy.

Wprowadzenie akcyzy na węgiel od 2 stycznia 2012 r. mimo, że było od dawna zapowiadane i przygotowywane, wywołało wiele problemów.

Autopromocja

W szczególności chodzi tu o duże utrudnienia w handlu detalicznym.

Największym (z punktu widzenia społeczeństwa a nie budżetu) problemem okazała się konieczność wypełniania i stosowania dokumentów dostawy, a w szczególności w przypadku „drobnego” handlu detalicznego.

Problemy te uwidoczniły się mocno w przypadku sprzedaży dla naprawdę biednych ludzi, którzy kupują jednorazowo worek, czy dwa węgla i nie stać ich na „luksus” jednorazowego zakupu tylu ton węgla, aby starczyło im na cały sezon grzewczy.

W przypadku takich transakcji sprzedaży, formalności wprowadzone przez fiskusa dla zastosowania zwolnienia z akcyzy okazały się trochę nadmierne i skomplikowane. Część nabywców nie potrafiła lub nie mogła im sprostać, w związku z czym musiała albo chwilowo zrezygnować z zakupu węgla, albo też zapłacić za niego więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście Minister Finansów przeanalizował ten problem i postanowił trochę ułatwić życie zarówno sprzedawcom jak i nabywcom węgla w tych pozornie drobnych (dla budżetu) a faktycznie życiowo istotnym (dla jego nabywców) transakcjach.

Ułatwieniami postanowił również objąć inne, równie „mało ryzykowne” transakcje, jak też zajął się ochroną polskich lasów.

Z dniem 3 kwietnia 2012 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego stosowania dokumentu dostawy (Dz.U. z 2012 r. poz. 307), która wprowadza ułatwienia przy dokumentowaniu transakcji sprzedaży węgla w oraz częściowo zmniejszająca ilość stosowanych egzemplarzy dokumentów dostawy.

I. Pierwszą zmianą jest rozszerzenie na wszystkie rodzaje węgla i koksu możliwości wystawiania jednego dokumentu dostawy raz na cały miesiąc w przypadku dostaw ciągłych, realizowanych na podstawie umów długoterminowych.

II. Drugą nowością jest zmniejszenie ilości stosowanych egzemplarzy dokumentów dostawy dla wyrobów węglowych z 4 do 3 dotyczy tych wszystkich przypadków, gdy pośredniczący podmiot węglowy sam wydaje kupującemu węgiel.

Rozwiązanie to powoduje, iż czwarty, dodatkowy egzemplarz dokumentu dostawy, który jest przeznaczony dla niebędącego sprzedawcą podmiotu faktycznie wydającego węgiel, będzie miał zastosowanie tylko w przypadkach, gdy taki podmiot wystąpi w danej transakcji. Jest to nie tylko logiczne, ale i pozwoli oszczędzić naszych lasów.

III. Trzecią zmianą jest wprowadzenie dokumentu dostawy wyrobów węglowych w formie uproszczonej, który zawiera nie tylko mniej rubryk do wypełnienia (i to tylko z jednej strony kartki), ale i składa się z mniejszej ilości egzemplarzy.

Tym razem są to tylko 2 egzemplarze – jeden dla kupującego a drugi dla sprzedawcy. Oczywiście sprzedawca nadal musi obowiązkowo zdobyć autograf kupującego na swoim egzemplarzu dokumentu dostawy.

Dokument uproszczony będzie miał zastosowanie tylko w 2 sytuacjach, przy osobistym odbiorze węgla przez kupującego, tj.:

1) przy sprzedaży wyrobów węglowych dla podmiotów zwolnionych, które nie będą ich wykorzystywać do działalności gospodarczej (np. dla osoby fizycznej do spalenia w piecu w domu),

2) przy sprzedaży do działalności gospodarczej, jak do tego dokumentu uproszczonego dołączy się fakturę VAT.

Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku


IV. Czwarta zmiana polega na możliwości wykorzystywania na terytorium kraju faktury VAT w charakterze dokumentu dostawy – aby móc tak czynić, faktura musi zawierać kilka dodatkowych danych oraz podpisy obydwu stron transakcji, tj. musi ona zawierać:

- nazwę,

- kod CN,

- ilość wyrobów węglowych,

- ich przeznaczenie uprawniające do korzystania ze zwolnienia od akcyzy,

- podpis podmiotu sprzedającego wyroby węglowe lub osoby reprezentującej ten podmiot,

- podpis podmiotu odbierającego te wyroby lub osoby reprezentującej ten podmiot, potwierdzający ich odbiór i przeznaczenie.

Obydwie opisane powyżej formy uproszczeń (trzecia i czwarta) dotyczą wyłącznie sprzedaży dokonywanej przez pośredniczące podmioty węglowe bezpośrednio dowolnym podmiotom zwolnionym, jeżeli podmiot zwolniony sam odbiera węgiel od sprzedawcy. Jeżeli kupujący nie odbiera bezpośrednio tych wyrobów, to nadal trzeba stosować 3 lub 4 kartkowy „tradycyjny” dokument dostawy dla wyrobów węglowych.

Akcyza na węgiel 2012 – jak korzystać ze zwolnień podatkowych

V. Piąta zmiana dotyczy nabyć i dostaw wewnątrzwspólnotowych – tu też można stosować fakturę VAT zamiast dokumentu dostawy, o ile będzie ona zawierać nazwę, kod CN i ilość wyrobów węglowych, a także podpis polskiego podmiotu, na przeznaczonym dla niego egzemplarzu tej faktury i stosowną adnotację o przeznaczeniu wyrobów (nabycie wewnątrzwspólnotowe) lub o dokonaniu dostawy (dostawa wewnątrzwspólnotowa).

Każdy sprzedawca musi również pamiętać o tym, że w miesięcznym zestawieniu dokumentów dostawy musi ująć zarówno „normalne” dokumenty dostawy, jak i wszystkie dokumenty uproszczone oraz faktury VAT, zastępujące te dokumenty.

Opisane powyżej rozwiązania niewątpliwie uproszczą formalności przy dokonywaniu sprzedaży węgla i ucieszą zarówno sprzedawców, jak i ich klientów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA