Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku
REKLAMA
REKLAMA
Na skutek wprowadzonego jednocześnie systemu zwolnień z akcyzy węglowej, podatek ten płacić będzie jedynie ten dostawca, który odsprzeda węgiel lub koks osobie, która nie jest uprawniona do jego zakupu bez akcyzy, tj. nie jest ani tzw. pośredniczącym podmiotem węglowym, ani też nie zużywa go do celów ustawowo zwolnionych z tego podatku.
REKLAMA
Podatnikiem akcyzy węglowej będzie zatem najczęściej ten, kto sprzedawać będzie węgiel lub koks ostatecznemu odbiorcy, ale nie zawsze, gdyż podatnikiem może okazać się również inna osoba. Jednym z takich wyjątków od zasady będzie np. odsprzedaż węgla przez nabywcę końcowego, który nabył go do celów zwolnionych, innemu podmiotowi, nawet podmiotowi teoretycznie uprawnionemu do skorzystania ze zwolnienia – np. Jan Kowalski odsprzedaje Tomaszowi Nowakowi, albo jedna szkoła drugiej szkole.
Jeżeli odsprzedający nie uzyska przed tą transakcją statusu pośredniczącego podmiotu węglowego (czyli nie zgłosi się w urzędzie celnym), to trzeba z tego tytułu pobrać akcyzę. Akcyzę również trzeba pobrać z tytułu odsprzedaży dotychczas zwolnionego węgla dla podmiotu nie uprawnionemu do korzystania ze zwolnień.
Akcyzy jednak nie trzeba płacić, jeżeli kupiło się już węgiel z akcyzą już zapłaconą w jego cenie – taki węgiel (już opodatkowany na wcześniejszym etapie obrotu) można sobie sprzedawać nawet i kilkaset razy, bez wypełniania jakichkolwiek obowiązków akcyzowych…
Co jednak zrobić, jeżeli musiało się dokonać sprzedaży opodatkowanej akcyzą ?
REKLAMA
Po pierwsze, najpierw powinniśmy się zarejestrować we właściwym urzędzie celnym jako podatnik podatku akcyzowego – przyjemność taka, a właściwie otrzymanie potwierdzenia rejestracji, kosztować nas będzie jednorazowo 170 zł z tytułu opłaty skarbowej.
Po drugie musimy złożyć miesięczną deklarację podatkową do naczelnika urzędu celnego i wpłacić akcyzę na rachunek właściwej izby celnej (urzędy celne, w przeciwieństwie do urzędów skarbowych, nie mają rachunków bankowych).
Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia
Deklarację podatkową składamy na druku AKC-WW, który ma 3 strony i stanowi załącznik nr 12 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2011 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (Dz.U. Nr 280, poz. 1647).
Zarówno złożenia deklaracji jak i wpłaty podatku dokonujemy do 25 dnia drugiego miesiąca od miesiąca za który płacimy, tj. od sprzedaży w styczniu deklarację musimy złożyć do 25 marca i w tym samym terminie wpłacamy podatek.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat