REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku
Akcyza na węgiel 2012 – zasady płacenia podatku

REKLAMA

REKLAMA

Od 2 stycznia 2012 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące akcyzy od węgla i koksu. Ponieważ akcyza jest podatkiem jednofazowym, to płacić ją będzie tylko jedna osoba w całym łańcuszku obrotu, przy czym nie zawsze będzie to pierwsza z nich.

Na skutek wprowadzonego jednocześnie systemu zwolnień z akcyzy węglowej, podatek ten płacić będzie jedynie ten dostawca, który odsprzeda węgiel lub koks osobie, która nie jest uprawniona do jego zakupu bez akcyzy, tj. nie jest ani tzw. pośredniczącym podmiotem węglowym, ani też nie zużywa go do celów ustawowo zwolnionych z tego podatku.

Autopromocja

Podatnikiem akcyzy węglowej będzie zatem najczęściej ten, kto sprzedawać będzie węgiel lub koks ostatecznemu odbiorcy, ale nie zawsze, gdyż podatnikiem może okazać się również inna osoba. Jednym z takich wyjątków od zasady będzie np. odsprzedaż węgla przez nabywcę końcowego, który nabył go do celów zwolnionych, innemu podmiotowi, nawet podmiotowi teoretycznie uprawnionemu do skorzystania ze zwolnienia – np. Jan Kowalski odsprzedaje Tomaszowi Nowakowi, albo jedna szkoła drugiej szkole.

Jeżeli odsprzedający nie uzyska przed tą transakcją statusu pośredniczącego podmiotu węglowego (czyli nie zgłosi się w urzędzie celnym), to trzeba z tego tytułu pobrać akcyzę. Akcyzę również trzeba pobrać z tytułu odsprzedaży dotychczas zwolnionego węgla dla podmiotu nie uprawnionemu do korzystania ze zwolnień.

Akcyzy jednak nie trzeba płacić, jeżeli kupiło się już węgiel z akcyzą już zapłaconą w jego cenie – taki węgiel (już opodatkowany na wcześniejszym etapie obrotu) można sobie sprzedawać nawet i kilkaset razy, bez wypełniania jakichkolwiek obowiązków akcyzowych…

Co jednak zrobić, jeżeli musiało się dokonać sprzedaży opodatkowanej akcyzą ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, najpierw powinniśmy się zarejestrować we właściwym urzędzie celnym jako podatnik podatku akcyzowego – przyjemność taka, a właściwie otrzymanie potwierdzenia rejestracji, kosztować nas będzie jednorazowo 170 zł z tytułu opłaty skarbowej.

Po drugie musimy złożyć miesięczną deklarację podatkową do naczelnika urzędu celnego i wpłacić akcyzę na rachunek właściwej izby celnej (urzędy celne, w przeciwieństwie do urzędów skarbowych, nie mają rachunków bankowych).

Akcyza na węgiel 2012

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

Deklarację podatkową składamy na druku AKC-WW, który ma 3 strony i stanowi załącznik nr 12 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2011 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (Dz.U. Nr 280, poz. 1647).

Zarówno złożenia deklaracji jak i wpłaty podatku dokonujemy do 25 dnia drugiego miesiąca od miesiąca za który płacimy, tj. od sprzedaży w styczniu deklarację musimy złożyć do 25 marca i w tym samym terminie wpłacamy podatek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA