REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na papierosy 2012

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
akcyza na papierosy 2012
akcyza na papierosy 2012
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 stycznia 2012 r., tradycyjnie, jak co roku, nastąpił wzrost cen papierosów wywołany wzrostem stawek podatku akcyzowego. Znów Minister Finansów nie jest Janosikiem.

Dodatkowy wzrost akcyzy na tańsze gatunki papierosów wywołali (nieświadomie i wbrew swojej woli) sami konsumenci, którzy w bieżącym 2011 roku kupowali więcej droższych papierosów.

Autopromocja

Sytuacja taka wynika z bardzo specyficznego sposobu wyliczania minimalnej akcyzy papierosowej, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi regulacjami, które musieliśmy przenieść do naszego prawodawstwa, akcyza na papierosy wyliczana według „normalnych” stawek nie może być niższa, niż minimalna akcyza obowiązująca w danym roku.

Akcyza minimalna wyliczana jest na podstawie ogłaszanej przez Ministra Finansów tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów. Wyliczenia wysokości tej ceny dokonuje się na podstawie sprawozdań składanych temu ministrowi obowiązkowo przez producentów, importerów i nabywców wewnątrzwspólnotowych papierosów.

W Monitorze Polskim  z 16 grudnia 2011 r. (Nr 113, poz. 1147) opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów, w myśl którego w roku 2012 średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów wynosić będzie 500,35 zł w przeliczeniu na 1000 sztuk papierosów, zamiast dotychczasowej kwoty 453,23 zł.

Sama zmiana stawek akcyzy uchwalona przez Sejm (która jest już przesądzona), tj. z 158,30 zł za 1000 papierosów do 170,97 złotych (przy niezmienionej części procentowej 31,41% maksymalnej ceny detalicznej) oznacza wzrost akcyzy na paczce papierosów o 25 groszy, co z podatkiem VAT daje ok. 31 groszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei wzrost minimalnej stawki akcyzy wyniesie 30 groszy na paczce, co z VAT daje ok. 37 groszy (nie licząc innych „dodatków” ze strony producenta).

Tak więc, biedniejszy palacz znowu dopłaci fiskusowi więcej, niż „smakosz” droższych papierosów. Przykładowo ten bogatszy (tj. palący drogie papierosy), który wypala 1 paczkę dziennie, będzie płacił miesięcznie o 9,30 zł więcej, a biedny, palący najtańsze papierosy, o 11,10  zł więcej.

Co prawda w porównaniu z początkiem 2011 roku, gdzie różnica ta wynosiła 11 zł (bogatsi) i 22 zł (biedniejsi) jest to mniejsza dyskryminacja, ale ponownie Państwo nie zachowało się jak Janosik, tylko wręcz przeciwnie – znowu odebrało więcej biedniejszym, niż bogatszym.

Zobacz: Podwyżka akcyzy na papierosy od 1 stycznia 2011 roku – czyli fiskus to nie Janosik

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA