REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podwyżka akcyzy na papierosy od 1 stycznia 2011 roku – czyli fiskus to nie Janosik

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjnie, z Nowym Rokiem otrzymujemy prezent w postaci podwyżki akcyzy, a w konsekwencji i cen papierosów, a więc i tym razem tradycji stało się zadość. Jednak teraz podwyżka dotknie bardziej amatorów tańszych papierosów.

Na pierwszy rzut oka podwyżka akcyzy nie jest zbyt wielka, gdyż ustawodawca podniósł tym razem tylko jeden ze składników akcyzy, tj. część kwotową, pozostawiając niezmienną część procentową, naliczaną od ceny nadrukowanej na paczce.

Autopromocja

Ponieważ akcyza kwotowa wzrosła o 11,53 zł za 1.000 sztuk papierosów, to akcyza od pojedynczej paczki z 20 papierosami wzrosła o 23 grosze, co po dodaniu VAT i proporcjonalnym zwiększeniu akcyzy od ceny, skutkować powinno podwyżką ceny paczki papierosów o około 36 groszy, przy czym oczywiście producenci mogą bardziej podnieść ceny, aby pokryć inne swoje koszty i marże.

Zauważyć jednak należy, iż zgodnie z unijną dyrektywą tytoniową, Polska (jak wszystkie kraje UE) musiała jednocześnie zmienić sposób wyliczania minimalnej stawki podatku akcyzowego, która ma szalony wpływ na cenę najtańszych papierosów.

Kasy fiskalne 2011

Dotychczas, minimalna stawka akcyzy wyliczana była w oparciu o tzw. najpopularniejszą kategorię cenową a od 2011 roku wyliczana jest w oparciu o średnią ważoną detaliczną cenę sprzedaży papierosów, która obowiązuje przez cały rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opublikowana w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2010 r. (M.P. Nr 99, poz. 1172) średnia ważona detaliczna cena sprzedaży papierosów, która ma obowiązywać w roku 2011, wynosi 453,23 zł za 1.000 sztuk papierosów, co daje poważną podwyżkę w odniesieniu do dotychczasowej najpopularniejszej kategorii cenowej, która do końca 2010 roku wynosi 397,50 zł.

Po dokonaniu stosowanych wyliczeń okazuje się, iż powyższa zmiana sposobu wyliczania minimalnej akcyzy skutkować będzie podniesieniem jej o ponad 58 groszy, co wraz z wyliczanym od niej VAT-em, daje ok. 72 groszy podwyżki na paczce najtańszych papierosów (nie licząc innych „dodatków” ze strony producenta).

Tak więc, bogaty palacz (tj. palący drogie papierosy), który wypala 1 paczkę dziennie, będzie płacił miesięcznie o 11 zł więcej, a biedny, palący najtańsze papierosy, aż o 22 złote więcej. Zatem w tym przypadku nasze Państwo nie zachowało się jak Janosik, tylko wręcz przeciwnie - więcej odebrało biedniejszym, niż bogatszym.

Polecamy: VAT 2011

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

REKLAMA