REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójny pech sprzedawców papierosów i tytoniu od 1 stycznia 2011 roku

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Podpisana 13 grudnia 2010 r. przez Prezydenta Komorowskiego ustawa „okołobudżetowa”, tj. ustawa z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, jest niewątpliwie pechowa dla wszystkich sprzedawców, z uwagi na wprowadzony przez nią czasowy wzrost stawek podatku VAT.

Analizując jej zapisy można stwierdzić, że jest ona podwójnie pechowa dla sprzedawców papierosów i tytoniu do palenia, gdyż bardzo utrudnia im wysprzedaż zapasów tych wyrobów od marca 2011 roku.

Autopromocja

Jak powszechnie wiadomo od wielu lat, na opakowaniach jednostkowych papierosów i tytoniu do palenia nadrukowywana jest przez ich producentów maksymalna cena detaliczna, po jakiej można je sprzedawać. Sprzedaż tych wyrobów powyżej cen na nich nadrukowanych jest zagrożona sankcjami karnymi w kodeksie karnym skarbowym, jak te wywołuje konieczność dopłacenia akcyzy do urzędu celnego.

Polecamy: VAT 2011

Jedyną możliwością „droższej” sprzedaży jest sprzedaż tych wyrobów w momencie naniesienia na nie dodatkowych banderol legalizacyjnych, przy czym faktyczna cena ich sprzedaży nie może wtedy przekraczać ceny nadrukowanej o więcej niż 1,30 zł za jedno opakowanie, tj. nie może przekraczać ceny pojedynczej banderoli legalizacyjnej.

Jak wspomniano na początku, od 1 stycznia 2011 roku czasowo wzrosną wszystkie stawki podatku VAT, w tym stawki na papierosy i tytoń do palenia. Skutkiem tej podwyżki może być to, że faktyczny wzrost VAT (w złotówkach) może być wyższy, niż pierwotnie zakładana przez danego handlowca (w momencie zakupu towaru) marża, jaką chciał uzyskać z tytułu ich odsprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takiej sytuacji sprzedawca stanie przed bolesnym dylematem – czy sprzedawać po cenach nadrukowanych na opakowaniach jednostkowych (a więc ze stratą), czy też sprzedawać drożej, narażając się na sankcje karne i finansowe (a konkurencja i życzliwi nie śpią…).

Sytuacja jednak okazuje się nie do końca beznadziejna, ponieważ ustawodawca w art. 38 powyższej ustawy „okołobudżetowej” zawarł czasowy (ale zawsze) wytrych do tego problemu.

Wyłącznie w okresie od 1 stycznia do 28 lutego 2011 roku, sprzedawcy papierosów i tytoniu do palenia będą mieli prawo do sprzedaży tych wyrobów powyżej cen na nich nadrukowanych (lub powyżej ww. 1,30 zł ponad tą cenę), ale też nie w dowolnej wysokości – ustawodawca zgodził się bowiem tylko na takie przekroczenie ww. ceny, które nie spowoduje jej podniesienia w stopniu większym, niż równowartość różnicy „starego” i „nowego” VAT.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Od 1 marca 2011 roku brak będzie możliwości dalszego przekraczania ceny nadrukowanej (lub „legalizacyjnej”) i trzeba będzie ponosić straty…

Podwójność tego pecha polega również na tym, że jednocześnie ponownie (jak co roku) ustawa o podatku akcyzowym nakazuje zmianę lub „legalizację” banderolek na papierosach od 1 marca każdego roku (a więc i 2011).

Jeżeli zatem nie sprzeda się do tego czasu tegorocznych zapasów, to nie tylko trzeba będzie dopłacać do podwyżki VAT, ale również i do banderolek legalizacyjnych, a po 4 miesiącach jeszcze raz do nowych banderol tytoniowych, o czym już pisaliśmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

REKLAMA