REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza na papierosy 2011

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
akcyza
akcyza

REKLAMA

REKLAMA

6,01 zł od paczki papierosów – to średnia ważona cen detalicznych papierosów w 2010 r. Wartość ta do końca 2011 r. będzie determinować tzw. minimalną stawkę akcyzy na papierosy.

Akcyza na papierosy, pobierana na zasadach ogólnych, składa się z dwu komponentów: kwotowego i procentowego. Od 1 stycznia 2011 r. stawka kwotowa wzrosła do 158,36 zł. na każde 1000 sztuk papierosów (w 2010 r. wynosiła 146,83 zł.), a stawka procentowa pozostała na dotychczasowym poziomie 31,41% maksymalnej ceny detalicznej, czyli ceny uwidocznionej na opakowaniu. 

Autopromocja

Żeby obliczyć całkowite obciążenie podatkiem akcyzowym, należy zsumować komponent kwotowy i procentowy.

Stawka minimalna wczoraj i dziś

Niezależnie od tego, ustawa o podatku akcyzowym przewiduje tzw. stawkę minimalną, która w praktyce dotyczy tylko tych papierosów, które znajdują się w niższych klasach cenowych. Stawka ta sprawia, że akcyza na papierosy, niezależnie od ich ceny, nigdy nie spada poniżej pewnego progu. Do końca 2010 r. próg ten wynosił 271,68 zł. na 1000 sztuk papierosów, czyli ok. 5,43 zł. w przeliczeniu na zwykłą paczkę złożoną z 20 sztuk.

Zgodnie z formułą obowiązującą od 1 stycznia 2011 r., stawka minimalna równa jest akcyzie od papierosów sprzedawanych po „średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży”, ustalonej na podstawie danych za rok 2010. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W obwieszczeniu z 13 grudnia 2010 r. (opublikowanym w Monitorze Polskim Nr 99 z 23 grudnia 2010 r.), Minister Finansów ogłosił, że ta średnia cena wynosi 453,23 zł. za 1000 papierosów (ok. 9,06 zł. w przeliczeniu na paczkę złożoną z 20 sztuk). 

W związku z ogólnymi stawkami obowiązującymi od 1 stycznia 2011 r., papierosy o cenie podanej przez ministra, podlegają akcyzie w wysokości 300,72 zł. na 1000 sztuk. Dlatego też stawka minimalna obowiązująca w 2011 r. wynosi 300,72 zł. na 1000 sztuk papierosów. W przeliczeniu na paczkę złożoną z 20 sztuk, minimalne obciążenie wyniesie nieco ponad 6,01 zł. 

Jak już wspomnieliśmy, w praktyce stawka minimalna dotyczy tylko papierosów, które należą do niższych klas cenowych, czyli kosztują nie więcej niż 9,06 zł. za paczkę. Akcyza od droższych papierosów jest wyższa od stawki minimalnej, bo – w wyższych klasach cenowych – podatek obliczany na zasadach ogólnych przekracza 300,72 zł. na 1000 sztuk papierosów. 

Podwyżki cen – po wyczerpaniu zapasów 

Wzrost akcyzy w połączeniu z podniesieniem podstawowej stawki VAT do 23% doprowadzi do wzrostu cen papierosów o ok. 60 groszy w przeliczeniu na jedną paczkę. Jednak w punktach sprzedaży detalicznej – podwyżki będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Chodzi o czas, który musi upłynąć zanim detaliści pozbędą się papierosów, które już zostały opodatkowane akcyzą – na wcześniejszych etapach obrotu – według stawek z 2010 r. 

Dopóki obracają tymi „starymi” papierosami, nowe stawki akcyzy nie mają dla nich znaczenia.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Dlatego też, z punktu widzenia detalisty – w pierwszych dniach po Nowym Roku – natychmiastowy skutek miała tylko podwyżka stawki VAT do 23%.
Jednakże, nawet ona nie zmieniła cen pobieranych od ostatecznych konsumentów. Wynika to z faktu, że papierosy, które zostały wprowadzone do obrotu w 2010 r., oznaczone są starą ceną, której żaden sprzedawca nie przekroczy, o ile nie chce się narazić na negatywne konsekwencje, wynikające z ustawy o podatku akcyzowym

Tym samym, w okresie przejściowym, do czasu wyczerpania zapasów starych papierosów, kioskarze i inni detaliści muszą brać ciężar podwyżki VAT na siebie; podwyżka ta oznacza dla nich spadek przychodów netto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA