reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza na papierosy 2011

Akcyza na papierosy 2011


6,01 zł od paczki papierosów – to średnia ważona cen detalicznych papierosów w 2010 r. Wartość ta do końca 2011 r. będzie determinować tzw. minimalną stawkę akcyzy na papierosy.

Akcyza na papierosy, pobierana na zasadach ogólnych, składa się z dwu komponentów: kwotowego i procentowego. Od 1 stycznia 2011 r. stawka kwotowa wzrosła do 158,36 zł. na każde 1000 sztuk papierosów (w 2010 r. wynosiła 146,83 zł.), a stawka procentowa pozostała na dotychczasowym poziomie 31,41% maksymalnej ceny detalicznej, czyli ceny uwidocznionej na opakowaniu. 

Żeby obliczyć całkowite obciążenie podatkiem akcyzowym, należy zsumować komponent kwotowy i procentowy.

Niezależnie od tego, ustawa o podatku akcyzowym przewiduje tzw. stawkę minimalną, która w praktyce dotyczy tylko tych papierosów, które znajdują się w niższych klasach cenowych. Stawka ta sprawia, że akcyza na papierosy, niezależnie od ich ceny, nigdy nie spada poniżej pewnego progu. Do końca 2010 r. próg ten wynosił 271,68 zł. na 1000 sztuk papierosów, czyli ok. 5,43 zł. w przeliczeniu na zwykłą paczkę złożoną z 20 sztuk.

Zgodnie z formułą obowiązującą od 1 stycznia 2011 r., stawka minimalna równa jest akcyzie od papierosów sprzedawanych po „średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży”, ustalonej na podstawie danych za rok 2010. 

W obwieszczeniu z 13 grudnia 2010 r. (opublikowanym w Monitorze Polskim Nr 99 z 23 grudnia 2010 r.), Minister Finansów ogłosił, że ta średnia cena wynosi 453,23 zł. za 1000 papierosów (ok. 9,06 zł. w przeliczeniu na paczkę złożoną z 20 sztuk). 

W związku z ogólnymi stawkami obowiązującymi od 1 stycznia 2011 r., papierosy o cenie podanej przez ministra, podlegają akcyzie w wysokości 300,72 zł. na 1000 sztuk. Dlatego też stawka minimalna obowiązująca w 2011 r. wynosi 300,72 zł. na 1000 sztuk papierosów. W przeliczeniu na paczkę złożoną z 20 sztuk, minimalne obciążenie wyniesie nieco ponad 6,01 zł. 

Jak już wspomnieliśmy, w praktyce stawka minimalna dotyczy tylko papierosów, które należą do niższych klas cenowych, czyli kosztują nie więcej niż 9,06 zł. za paczkę. Akcyza od droższych papierosów jest wyższa od stawki minimalnej, bo – w wyższych klasach cenowych – podatek obliczany na zasadach ogólnych przekracza 300,72 zł. na 1000 sztuk papierosów. 

Wzrost akcyzy w połączeniu z podniesieniem podstawowej stawki VAT do 23% doprowadzi do wzrostu cen papierosów o ok. 60 groszy w przeliczeniu na jedną paczkę. Jednak w punktach sprzedaży detalicznej – podwyżki będą widoczne dopiero po pewnym czasie. Chodzi o czas, który musi upłynąć zanim detaliści pozbędą się papierosów, które już zostały opodatkowane akcyzą – na wcześniejszych etapach obrotu – według stawek z 2010 r. 

Dopóki obracają tymi „starymi” papierosami, nowe stawki akcyzy nie mają dla nich znaczenia.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Dlatego też, z punktu widzenia detalisty – w pierwszych dniach po Nowym Roku – natychmiastowy skutek miała tylko podwyżka stawki VAT do 23%.
Jednakże, nawet ona nie zmieniła cen pobieranych od ostatecznych konsumentów. Wynika to z faktu, że papierosy, które zostały wprowadzone do obrotu w 2010 r., oznaczone są starą ceną, której żaden sprzedawca nie przekroczy, o ile nie chce się narazić na negatywne konsekwencje, wynikające z ustawy o podatku akcyzowym

Tym samym, w okresie przejściowym, do czasu wyczerpania zapasów starych papierosów, kioskarze i inni detaliści muszą brać ciężar podwyżki VAT na siebie; podwyżka ta oznacza dla nich spadek przychodów netto.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama