Czy można wystawić fakturę korygującą na innego nabywcę
REKLAMA
REKLAMA
Nie.
REKLAMA
Zgodnie z art. 106 ust. 1 i 4 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności:
- dokonanie sprzedaży,
- datę dokonania sprzedaży,
- cenę jednostkową bez podatku,
- podstawę opodatkowania,
- stawkę i kwotę podatku,
- kwotę należności oraz
- dane dotyczące podatnika i nabywcy,
z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Podatnicy, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT (chodzi tu o udokumentowane, prawnie dopuszczalne i obowiązkowe rabaty, bonifikaty, opusty, uznane reklamacje, skonta, wartości zwróconych towarów, zwrócone kwoty nienależne w rozumieniu ustawy o cenach, zwrócone kwoty dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnych charakterze) - to podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź jakiejkolwiek innej pozycji faktury (§ 14 rozporządzenia). Prawo wystawienia faktury korygującej przysługuje wyłącznie sprzedawcy
Jeżeli np. wystawiona została faktura na przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną to brak jest podstaw prawnych do wystawienia faktury korygującej na domagającego się tego (z różnych powodów) współmałżonka.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Faktury korygujące wystawia się tylko i wyłącznie w ściśle określonych przez rozporządzenie sytuacjach i nie ma możliwości wystawienia takiej faktury w innych niż przewidziane przepisami okolicznościach (por. m.in. pismo IS w Warszawie z dnia 21 maja 2009 r., IPPP1/443-214/09-2/IG)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat