reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy zły adres na fakturze pozwala na odliczenie VAT naliczonego

Czy zły adres na fakturze pozwala na odliczenie VAT naliczonego

Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają obowiązek wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT).

Minister Finansów w § 5 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) określił szczegółowo jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura.

I tak prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać w przypadku osoby fizycznej imiona i nazwiska oraz ich adresy w przypadku przedsiębiorstw nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy (§ 5 ust. 1 pkt 1).

Zobacz: Jakie są skutki błędu na fakturze VAT

Wystawienie faktury dla osoby fizycznej nie powinna rodzić większych problemów z tym związanych, gdyż często nawet prowadząc działalność gospodarczą osoba fizyczna podaje jako miejsce prowadzenia działalności swoje miejsce zamieszkania. Tak więc adres zamieszkania będzie adresem prawidłowym, nawet wtedy gdy miejsce prowadzenia działalności jest inne.

Ponadto na druku VAT-R, VAT-R/UE podaje się adres zamieszkania, co powoduje, że kontrahenci sprawdzający czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT otrzymają jako adres jego adres zamieszkania.

Natomiast inna kwestia to faktura dla osoby prawnej, przedsiębiorcy który ma swoją siedzibę, wtedy to ten adres siedziby firmy powinien znaleźć się na prawidłowo wystawionej fakturze.

Błąd w adresie nie jest błędem uniemożliwiającym odliczenie podatku, jednakże w sytuacji pomyłki nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą , w tym właśnie błąd w adresie, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.
Nota ta jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Polecamy: Korekta faktury wewnętrznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama