Czy zły adres na fakturze pozwala na odliczenie VAT naliczonego
REKLAMA
REKLAMA
Minister Finansów w § 5 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) określił szczegółowo jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura.
REKLAMA
I tak prawidłowo wystawiona faktura powinna zawierać w przypadku osoby fizycznej imiona i nazwiska oraz ich adresy w przypadku przedsiębiorstw nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy (§ 5 ust. 1 pkt 1).
Zobacz: Jakie są skutki błędu na fakturze VAT
Wystawienie faktury dla osoby fizycznej nie powinna rodzić większych problemów z tym związanych, gdyż często nawet prowadząc działalność gospodarczą osoba fizyczna podaje jako miejsce prowadzenia działalności swoje miejsce zamieszkania. Tak więc adres zamieszkania będzie adresem prawidłowym, nawet wtedy gdy miejsce prowadzenia działalności jest inne.
Ponadto na druku VAT-R, VAT-R/UE podaje się adres zamieszkania, co powoduje, że kontrahenci sprawdzający czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT otrzymają jako adres jego adres zamieszkania.
Natomiast inna kwestia to faktura dla osoby prawnej, przedsiębiorcy który ma swoją siedzibę, wtedy to ten adres siedziby firmy powinien znaleźć się na prawidłowo wystawionej fakturze.
Błąd w adresie nie jest błędem uniemożliwiającym odliczenie podatku, jednakże w sytuacji pomyłki nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą , w tym właśnie błąd w adresie, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.
Nota ta jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.
Polecamy: Korekta faktury wewnętrznej
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat