Papierowe korekty faktur VAT wystawionych elektronicznie
REKLAMA
REKLAMA
Chodzi o to, że system nasz bywa zbyt ubogi i nie pozwala na wystawianie korekt faktur, które wystawiliśmy wcześniej elektronicznie, a kontrahent żąda przesłania mu faktury korygującej w formie elektronicznej.
REKLAMA
Na szczęście nie musimy się załamywać, tylko zwyczajnie wystawiamy papierową korektę danej faktury i zamieszczamy na niej adnotację o tym, że ta faktura korygująca dotyczy faktury wystawionej elektronicznie.
O słuszności takiego postępowania przekonuje nas m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, który w interpretacji indywidualnej z 15 lutego 2009 r. - nr ITPP1/443-882/09/MS (wydanej w imieniu Ministra Finansów) wskazał pytającemu, że co prawda generalną zasadą wystawiania korekt faktur jest to, że muszą być one wystawiane w takiej samej formie jak faktura pierwotna (papierowa do papierowej a elektroniczna do elektronicznej), ale istnieją jednak pewne wyjątki.
Okazuje się, że Minister Finansów ma czasami „życiowe” podejście do tworzenia przepisów. Świadczy o tym np. § 5 ust. 2 rozporządzenia MF z 14 lipca 2005 roku w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz.U. Nr 133, poz. 1119).
W przepisie tym Minister Finansów postanowił, że w przypadkach gdy przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawianie i przesłanie w formie elektronicznej korekty faktury wystawionej pierwotnie również w formie elektronicznej, to podatnik ma wystawić taką korektę w formie papierowej Przy czym podatnik musi zamieścić na tej papierowej korekcie adnotację, że dotyczy ona faktury VAT wystawionej w formie elektronicznej.
Polecamy: VAT 2010
REKLAMA
Pamiętać jednocześnie należy, iż do powyższych przeszkód w wystawieniu elektronicznej korekty faktury należy również w szczególności sytuacja, gdy odbiorca faktur cofnie dotychczasową zgodę na ich wystawianie i przesyłanie w formie elektronicznej.
Konsekwencją powyższych działań będzie to, że wystawione w formie papierowej korekty faktur elektronicznych (zawierające adnotację, iż dotyczą one faktury wystawionej w formie elektronicznej), zmniejszające podstawę opodatkowania będą upoważniały ich wystawcę (po uzyskaniu potwierdzenia ich odbioru), do obniżenia podstawy opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat