| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Obniżenie podatku a otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Prowadząc działalność gospodarczą, w wyniku różnych, często nieprzewidzianych zdarzeń, podatnik zmuszony jest wystawiać faktury korygujące. Związane jest to z faktem utrzymywania kontaktów z wieloma kontrahentami i związanymi z tym sytuacjami udzielania rabatów, zwrotów towarów czy zwyczajnych pomyłek powstałych przy wystawianiu faktury.

Przedsiębiorca po wystawieniu faktury korygującej przesyła ją nabywcy towaru bądź usługi.

W przypadku wystawienia faktur korygujących obniżających podstawę opodatkowania i VAT należny, niejednokrotnie zdarzyć się mogą sytuacje, w których podatnik otrzymuje od nabywcy, wymagane jest przez ustawodawcę potwierdzenie odbioru faktury korygującej, ze znacznym opóźnieniem (nawet po kilku miesiącach), bądź takiego potwierdzenia w ogóle nie otrzymuje.

Często otrzymanie potwierdzenia odbioru wiąże się dla podatnika z koniecznością podjęcia dodatkowych działań takich jak np. ponawianie próśb skierowanych do nabywców o potwierdzenie odbioru faktury korygującej, dodatkowa korespondencja i inne) a i tak często te działania nie przynoszą oczekiwanego rezultatu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami taka sytuacja rodzi dla podatnika bardzo niekorzystną sytuację, wobec niezawinionego przez siebie braku potwierdzenia, może zostać pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku należnego. 

Polecamy: serwis Ryczałt

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 4a ustawy o VAT w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenie podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Jedynym złagodzeniem tego rygorystycznego przepisu jest jego zdanie drugie, w którym ustawodawca dopuścił uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy i dopuścił możliwość uwzględnienia korekty faktury za dany okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.

Należy jednakże przywołać orzecznictwo administracyjne stojące na zupełnie innym stanowisku niż ustawodawca. Otóż zdaniem sądu – wyrok z 12 listopada 2009 r., II SA/Wa 1255/09 – „przepisy Dyrektywy Rady 2006/112/WE, w szczególności art. 73-92, nie wprowadzają jako warunku powstania prawa do obniżenia obrotu a co za tym idzie, obniżenia podatku VAT, obowiązku posiadania dowodu doręczenia faktury korygującej nabywcy towaru lub usługi. (…) Podatek VAT powinien być proporcjonalny do faktycznej ceny towarów i usług oraz neutralny dla podatników. Podstawę opodatkowania VAT stanowi wynagrodzenie należne z tytułu konkretnej dostawy czy świadczenia usługi. W przypadku zmiany warunków umowy powodującej zmianę ceny, podstawa opodatkowania jest stosownie obniżana jednakże warunki określane są przez Państwa Członkowskie. Powyższe wynika z faktu, że system VAT zmierza do obciążenia podatkiem jedynie ostatecznego konsumenta. (…)

Ustawodawca krajowy nie może wprowadzać wymogów formalnych, które zaprzeczałyby powyższej zasadzie. Jeżeli kwota obrotu uległa zmianie na skutek udzielonego rabatu, zwrotu towaru lub też na skutek wykrycia omyłki, to jako podstawę opodatkowania.

Polecamy: serwis VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »