Jak dokumentować obciążanie pracowników kosztami prywatnych rozmów z telefonów służbowych?
REKLAMA
REKLAMA
Jak bywa z wieloma różnymi kosztami prowadzenia działalności, próbujemy je w sposób racjonalny jak najbardziej obniżać, a jedną z metod takiego działania jest obciążanie pracowników kosztami dokonywanych przez nich rozmów prywatnych, które prowadzą oni (za naszą zgodą i wiedzą lub też nie) z powierzonych im telefonów służbowych.
REKLAMA
Jest wiele sposobów ustalania wysokości takiego obciążenia. Można każdorazowo opisywać i rozliczać wszystkie pozycje z comiesięcznych bilingów.
Prostsze jest ustalenie pewnych indywidualnych limitów kosztów rozmów z danego numeru, po przekroczeniu których pracownicy obligatoryjnie zwracają pracodawcy nadwyżkę. Uznaje się wtedy, że co do zasady, wszystkie rozmowy „ponadlimitowe” są rozmowami prywatnymi.
Niezależnie od przyjętej metody obciążania pracowników kosztami opłat za telefon pamiętać należy, iż czynność taka jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, w związku z czym, w przypadku wystąpienia przez któregoś pracownika z żądaniem wystawienia mu faktury VAT dokumentującej to zdarzenie, jesteśmy zobowiązani wystawić taką fakturę.
Jednocześnie, jak podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IPPP1-443-1095/10-2/EK z dnia 19 stycznia 2011 r., nie mamy obowiązku „automatycznego” wystawiania faktur VAT dla wszystkich pracownikom.
Polecamy: serwis Koszty
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Bowiem norma art. 106 ust. 1 ustawy o VAT co do zasady zwalnia podatników z obowiązku wystawiania faktur osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, za wyjątkiem sytuacji, gdy zażądają oni jej wystawienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat