| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?

Różnorodne uwarunkowania zewnętrzne mogą wymusić na przedsiębiorcy konieczność wdrożenia „obcego” systemu finansowo-księgowego, tj. systemu nie posiadającego (nie obsługującego) polskich znaków diakrytycznych, tj. literek takich jak: ą, ć, ę, ł, ś ….

Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy będzie m.in. drukowanie faktur bez tych znaków, co oczywiście może nie spodobać się zarówno kontrahentom tego przedsiębiorcy, jak i urzędowi skarbowemu.

Ponieważ z kontrahentami można jakoś się dogadać, a z urzędem skarbowym nawet lepiej nie próbować, jeden z przedsiębiorców postawionych przed takim dylematem postanowił uzyskać indywidualną interpretację prawa podatkowego w tym zakresie.

Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej numer ILPP2/443-1286/10-5/AD z dnia 12 listopada 2010 r., działanie takie jest dopuszczalne, o ile brak znaków diakrytycznych w wystawionej fakturze nie uniemożliwi bezspornego ustalenia sprzedawcy, nabywcy oraz nazwy towaru lub usługi.

Stanowisko takie wynika z faktu, iż ustawodawca (na szczęście) „zapomniał” zawrzeć w przepisach zastrzeżenia, że faktury VAT muszą być wystawiane zgodnie z zasadami ortografii. Zastrzeżenia takiego nie zawarto również w przepisach dotyczących możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Decydując się zatem na wprowadzenie takiego „obcego” systemu finansowo-księgowego (lub będąc do tego zmuszonym) należy pamiętać o takim opisywaniu sprzedawcy i nadawcy a w szczególności towaru lub usługi, aby można było jednoznacznie wskazać, o kogo lub o co chodzi.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Urząd Skarbowy

W wypełnianiu takiej faktury pomogą nam zapewne zarówno numery NIP jak i różnorodne kody towarowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »