Czy faktura bez polskich znaków diakrytycznych daje prawo do odliczenia VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy będzie m.in. drukowanie faktur bez tych znaków, co oczywiście może nie spodobać się zarówno kontrahentom tego przedsiębiorcy, jak i urzędowi skarbowemu.
REKLAMA
Ponieważ z kontrahentami można jakoś się dogadać, a z urzędem skarbowym nawet lepiej nie próbować, jeden z przedsiębiorców postawionych przed takim dylematem postanowił uzyskać indywidualną interpretację prawa podatkowego w tym zakresie.
Jak wynika z wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej numer ILPP2/443-1286/10-5/AD z dnia 12 listopada 2010 r., działanie takie jest dopuszczalne, o ile brak znaków diakrytycznych w wystawionej fakturze nie uniemożliwi bezspornego ustalenia sprzedawcy, nabywcy oraz nazwy towaru lub usługi.
Stanowisko takie wynika z faktu, iż ustawodawca (na szczęście) „zapomniał” zawrzeć w przepisach zastrzeżenia, że faktury VAT muszą być wystawiane zgodnie z zasadami ortografii. Zastrzeżenia takiego nie zawarto również w przepisach dotyczących możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Decydując się zatem na wprowadzenie takiego „obcego” systemu finansowo-księgowego (lub będąc do tego zmuszonym) należy pamiętać o takim opisywaniu sprzedawcy i nadawcy a w szczególności towaru lub usługi, aby można było jednoznacznie wskazać, o kogo lub o co chodzi.
Polecamy: Serwis Urząd Skarbowy
W wypełnianiu takiej faktury pomogą nam zapewne zarówno numery NIP jak i różnorodne kody towarowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat