reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można ująć w VAT-7 korektę faktury, mając pocztowe potwierdzenie odbioru faktury?

Czy można ująć w VAT-7 korektę faktury, mając pocztowe potwierdzenie odbioru faktury?

W fakturach VAT zdarzają się różnorodne pomyłki, które wynikają zarówno z błędów ich wystawców jak i z przyczyn od nich niezależnych. Dlatego też ustawodawca, starając się zachować tzw. neutralność podatku dla podatników, zawarł w art. 29 ust. 4a ustawy o podatku VAT przepisy dotyczące wystawiania korekt faktur VAT.

Przepis ten dotyczy też warunków, na jakich te korekty mogą wpływać na możliwość obniżenia przez ich wystawcę w deklaracji VAT-7 podstawy opodatkowania, a w konsekwencji i zapłaty mniejszego podatku.

Podstawowym warunkiem, który nie zmienił się od 1 stycznia 2011 r. jest to, że wystawca korekty faktury musi uzyskać potwierdzenie otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi tej właśnie korekty.

Dopiero posiadanie takiego potwierdzenia uprawnia podatnika (wystawcę faktury) do dokonania pomniejszenia wykazanej w deklaracji podatkowej podstawy opodatkowania.

Jeżeli potwierdzenia takiego podatnik nie otrzyma w terminie do złożenia deklaracji za okres rozliczeniowy, którego dotyczyła faktura pierwotna, pomniejszenia tego dokonać można dopiero za okres rozliczeniowy, w którym takie potwierdzenie się otrzyma.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Problemy pojawiają się w sytuacji, kiedy nasz kontrahent nie chce nam potwierdzić odbioru korekty faktury (nie odsyła nam jej podpisanej kopii) – w takim przypadku nigdy nie uzyskamy potwierdzenia i musimy zapłacić zawyżony podatek.

Okazuje się, że istnieje pewne rozwiązanie takiej sytuacji. Gdy mamy podejrzenia co do postępowania naszego kontrahenta lub mamy pewne doświadczenia w tym zakresie (lub nasi znajomi), to możemy taką korektę faktury VAT wysłać do tego kontrahenta listem poleconym za pocztowym potwierdzeniem odbioru.

Jak wynika z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPP2/443-898/10/JJ z dnia 23 grudnia 2010 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, jeżeli na pocztowym potwierdzeniu odbioru listu zawierającego fakturę korygującą będzie zamieszczona jednoznaczna informacja, że przesyłka ta zawierała właśnie taką fakturę, to takie pocztowe potwierdzenie odbioru będzie dowodem wystarczającym do uznania, że sprzedający ma prawo do dokonania stosownego pomniejszenia podstawy opodatkowania.

Jako uzasadnienie takiego stanowiska (bardzo pozytywnego dla podatników), wskazano na fakt, iż w ustawie nie zawarto warunku posiadania przez podatnika podpisanej kopii faktury korygującej a wyłącznie warunek posiadania potwierdzenia, że taką fakturę dostarczono nabywcy towaru lub usługi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama