REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podejrzenie fałszerstwa faktur na ponad 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych

Podejrzenie fałszerstwa faktur na kwotę przekraczającą 10 mln zł. Kolejne pięć osób zatrzymanych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podejrzenie fałszerstwa faktur. Pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się wystawianiem lub posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami, w celu zaniżenia nienależnego podatku VAT, zostało zatrzymanych przez CBŚP. Skarb państwa miał stracić na działalności grupy co najmniej 12 mln zł.

Są to kolejni zatrzymani w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie, w którym zarzuty usłyszało łącznie już 56 osób. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce początkiem 2023 roku. Jak poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prok. Hanna Biernat–Łożańska, pięć zatrzymanych w ostatnim czasie osób usłyszało w ubiegłym tygodniu zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej działającej głównie na terenie woj. mazowieckiego.

REKLAMA

Autopromocja

Fałszerstwa faktur przez grupę przestępczą

"Grupa miała na celu popełnianie przestępstw polegających na wystawianiu lub posługiwaniu się fakturami VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, w celu uszczuplenia należności publicznoprawnych" – przekazała prokurator. Dodała, że w przypadku niektórych zatrzymanych, "z uwagi na podejrzenie fałszerstwa faktur na kwotę należności przekraczającą ogółem 10 mln zł, zarzucono popełnienie przestępstwa tzw. zbrodni vatowskiej". Ponadto zatrzymani usłyszeli też zarzuty popełnienia oszustwa podatkowego, kwalifikowanego z kodeksu karno-skarbowego.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że według ustaleń śledztwa, członkowie gangu wprowadzali do obrotu dokumenty podrobione i poświadczające nieprawdę w zakresie dokonania transakcji gospodarczych. "Dokumentacja ta była podstawą obniżenia należnego podatku. Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była produkcja +pustych faktur+, m.in. przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. słupy" – wyjaśniła podinsp. Jurkiewicz.

W proceder fałszowania faktur może być zamieszanych kilkadziesiąt firm

Dodała, że z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych kilkadziesiąt firm. Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału w Tarnobrzegu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie. Jeden z wątków z sprawie wyjaśniają także funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

Pierwsze uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą przeprowadzili policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS jeszcze w lutym 2023 roku. Wówczas zatrzymano dziewięć osób. W ostatnim czasie policjanci CBŚP zatrzymali kolejnych pięć osób podejrzanych o udział w tej zorganizowanej grupie przestępczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrzymani członkowie grupy mogli wystawić faktury na przeszło 55 mln zł

REKLAMA

"Według śledczych ostatnio zatrzymani członkowie grupy mogli wystawić faktury na sumę przeszło 55 mln zł, a uszczuplenia skarbu państwa, w wyniku ich działalności, oszacowano na ponad 12 mln zł" – wskazała rzeczniczka CBŚP. Dodała, że podczas ostatniej akcji policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny i cyfrowe nośniki danych, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie.

Prokurator Biernat-Łożańska przekazała, że wobec trzech spośród ostatnio zatrzymanych, Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował areszty na okres trzech miesięcy. Natomiast wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policji i zakazu opuszczania kraju.

Podejrzanym grozi do 25 lat pozbawienia wolności

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Łącznie w śledztwie podejrzanych jest już 56 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Podinsp. Jurkiewicz wymieniła, że na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości i pieniędzy, warte blisko 3,5 mln zł. "W wyniku poprzednich działań policjanci odzyskali przywłaszczony samochód osobowy wart około 850 tys. zł" - dodała.

Autorka: Agnieszka Pipała

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA