Jak skorygować termin płatności wykazany na fakturze błędnie, tzn. sprzecznie z umową
REKLAMA
REKLAMA
Zasadniczo obowiązek korygowania błędów na fakturach dotyczy tylko tych informacji, które mają znaczenie dla właściwego rozliczenia podatku, bądź też ich zamieszczenie na fakturze jest wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
REKLAMA
Jeśli więc termin płatności może mieć znaczenie dla prawidłowego rozliczenia VAT (np. ocena prawa wierzyciela/obowiązku dłużnika skorygowania VAT w ramach ulgi na złe długi), to błąd polegający na jego określeniu sprzecznie z umową powinien zostać poprawiony. Nie należy on do danych, dla których poprawiania zastrzeżona jest forma faktury korygującej. Dlatego dopuszczalne jest poprawienie go zarówno poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę, jak i faktury korygującej przez sprzedawcę.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 maja 2013 r. (sygn. ITPP1/443-176a/13/MN) czytamy:
Analizując powyższe przepisy wskazać należy, iż w przypadku, gdy - jak wynika z wniosku MF - w fakturze zawarty zostanie błędny termin płatności (niezgodny z rzeczywistą wolą stron transakcji), za prawidłowe należy uznać postępowanie Wnioskodawcy, polegające na:
- wystawieniu faktury korygującej do faktury dokumentującej dostawę towarów i/lub usług dokonanych przez Wnioskodawcę, w której korektą objęta będzie pozycja faktury odnosząca się do terminu płatności;
- wystawieniu faktury nazwanej notą korygującą do faktury otrzymanej przez Wnioskodawcę, dokumentującą nabycie towarów i/lub usług, w której korektą objęta będzie pozycja faktury odnosząca się do terminu płatności.
Pozycja faktury dotycząca terminu płatności nie jest obligatoryjna (wymagana) przez powołane wyżej przepisy, jednakże jeżeli będzie zawarta w fakturze i określona w błędny sposób, nie ma przeszkód prawnych, aby w oparciu o fakturę korygującą lub odpowiednio fakturę nazwaną notą korygującą błąd ten został skorygowany.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2, art. 106k ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat