Jak skorygować fakturę VAT RR
REKLAMA
REKLAMA
W przepisach ustawy o VAT brakuje regulacji odnoszących się do korygowania faktur VAT RR. Jednak brak przepisów szczególnych, które regulowałyby kwestię korekty faktury VAT RR, nie oznacza, że nie ma podstaw do jej skorygowania. Mimo wyjątkowego charakteru tych faktur, podstawę do ich korekty stanowią - wobec braku przepisów szczególnych - przepisy ogólne, obowiązujące przy korygowaniu faktur VAT.
REKLAMA
W opisanej w pytaniu sytuacji faktury korygujące do faktur VAT RR powinni zatem wystawić nabywcy produktów rolnych, gdyż to oni - zgodnie z obowiązującymi przepisami - wystawiali na Pana rzecz faktury VAT RR. Wystawioną fakturę korygującą nabywca powinien przekazać Panu jako rolnikowi. Pan zaś powinien potwierdzić jej odbiór. W przypadku faktur VAT RR podatek należny to kwota zryczałtowanego podatku, która jest jednocześnie podatkiem naliczonym u wystawcy faktury, a więc faktura korygująca VAT RR rzutuje na sposób rozliczenia podatku VAT (z faktury pierwotnej). Korekta faktur VAT RR wpływa więc wyłącznie na zmianę podatku naliczonego u nabywcy towaru.
Wystawca faktury VAT RR jest jednocześnie nabywcą towaru, a tym samym za datę otrzymania faktury korygującej przyjmuje się datę jej wystawienia. Pan natomiast, tak samo jak każdy czynny podatnik VAT, powinien udokumentować sprzedaż na rzecz nabywców, wystawiając faktury za dostawy z własnego gospodarstwa rolnego i rozliczyć je we właściwych deklaracjach VAT.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 lipca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-377/13-2/DG) czytamy:
REKLAMA
Mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy MF uznać, że w sytuacji gdy Wnioskodawca od listopada 2012 r. jest czynnym podatnikiem podatku VATz tytułu świadczonych usług rolniczych, to również dostawa produktów rolnych z własnego gospodarstwa Strony winna być udokumentowana fakturami. Stosownie bowiem do § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia fakturę wystawia zarejestrowany podatnik VAT czynny.
Zatem nabywcy produktów rolnych wystawiający na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT RR za okres od listopada 2012 r. są zobowiązani dokonać korekty wystawionych w trybie art. 116 ustawy faktur, gdyż w tym okresie dokonywali zakupów od podatnika VAT zobowiązanego do rozliczania całości obrotu uzyskiwanego w prowadzonym gospodarstwie rolnym na ogólnych zasadach. Tym samym więc, Wnioskodawca jako podatnik VAT dla dostaw z własnego gospodarstwa jest zobowiązany wystawić zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami faktury dokumentujące sprzedaż towarów i rozliczyć je w stosownych deklaracjach VAT składanych za dany okres rozliczeniowy.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 13, art. 106j ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat