Kiedy zrobić korektę błędnej stawki VAT na fakturze pierwotnej z powodu nieprawidłowej kwalifikacji usług
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli po wystawieniu faktury VAT wystąpią zdarzenia mające wpływ na treść faktury lub okaże się, że wystawiona faktura zawiera błędy, to w takim przypadku należy wystawić fakturę korygującą. Zatem faktura korygująca wystawiana jest w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Jedną z przyczyn obligujących do wystawienia faktury korygującej jest pomyłka co do stawki podatku.
REKLAMA
Wynika to wprost z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. W opisanej w pytaniu sytuacji faktury korygujące wystawione z powodu błędnej stawki VAT wykazanej na fakturach pierwotnych powinni Państwo ująć w rejestrach i deklaracjach VAT zgodnie z zasadami określonymi w art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT. Tak więc, prawo zmniejszenia kwoty podatku należnego będzie Państwu przysługiwało w miesiącu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, pod warunkiem uzyskania przez Państwa potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę, dla którego wystawiono fakturę przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.
Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, uprawnia Państwa do uwzględnienia faktury korygującej za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to zostanie przez Państwa uzyskane.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lipca 2013 r. (sygn. ILPP1/443-279/13-5/MK) czytamy:
(...) w przypadku gdy Wnioskodawca winien stosować dla świadczonych usług zwolnienie od MF podatku, a wcześniej opodatkował tę usługę stawką 23%, ma prawo do skorygowania podatku należnego, z uwzględnieniem okresu o którym mowa w art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Ponadto, Wnioskodawca jest uprawniony do skorygowania podatku należnego wynikającego z faktur korygujących, na zasadach i terminach określonych w art. 29 ust. 4a-4c ustawy [obecnie art. 29a ust. 1315 ustawy - przyp. autora]. Należy jednocześnie podkreślić, iż Zainteresowany ma uprawnienia do rozliczenia faktur korygujących w deklaracjach VAT-7, pod warunkiem posiadania potwierdzenia odbioru tych faktur przez nabywców.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 13 i 14, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat