reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak korygować faktury wewnętrzne wystawione w latach ubiegłych

Jak korygować faktury wewnętrzne wystawione w latach ubiegłych

W ramach swojej działalności gospodarczej podejmujemy szereg działań promocyjnych i marketingowych skierowanych do kontrahentów. W ramach tych działań dokonywaliśmy różnego typu nieodpłatnych przekazań towarów. Działania te mają na celu zwiększenie sprzedaży naszych produktów. W latach ubiegłych nieodpłatne przekazania dokumentowaliśmy fakturami wewnętrznymi, w których wykazywaliśmy należny podatek od towarów i usług oraz wykazywaliśmy ten podatek w deklaracji VAT-7. Po ponownej weryfikacji okazało się, że niektóre z dokonanych przez nas nieodpłatnych prze¬kazań towarów nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym podatek należny wykazany w fakturach wewnętrznych nie powinien być naliczony. Obecnie faktury wewnętrzne zostały pozbawione przymiotu faktury, jaki posiadały w latach ubiegłych, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami. Czy w związku z tym dopuszczalne jest wystawienie faktur korygujących do faktur wewnętrznych wystawionych w latach ubiegłych?

Wydaje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna, chociaż obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już takiej formy dokumentowania czynności dla celów VAT, jak faktura wewnętrz­na. Należy zauważyć, że nawet jeśli aktualnie podatnik wystawi wewnętrzny dokument na potrzeby rozli­czenia VAT należnego i nazwie go fakturą wewnętrzną, to nie zyska on z powodu takiej nazwy przymiotu faktury.

O tym, jaki dokument jest fakturą dla celów VAT przesądzają elementy na nim zawarte, bez wzglę­du na to, jak zostanie nazwany. Z drugiej strony trzeba uwzględnić, że w latach ubiegłych - zgodnie z ów­cześnie obowiązującymi przepisami - wystawiona wówczas faktura wewnętrzna była pełnoprawną faktu­rą, ze wszystkimi konsekwencjami ewentualnych nieprawidłowości.

A zasady korygowania faktur wprost odnosiły się do faktur wewnętrznych, gdyż z przepisów wynikał jednoznacznie nakaz ich odpowiedniego stosowania w odniesieniu do faktur wewnętrznych. Ponadto z art. 12. ust. 2 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jednoznacznie wynika, że nowe zasady wystawiania faktur korygujących, określone w art. 106j ustawy o VAT, mają zastosowanie również w przypadku faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. (a zatem i do faktur wewnętrznych).

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12. ust. 2 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2013 r. poz. 35; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz.1608.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama