Jak korygować faktury wewnętrzne wystawione w latach ubiegłych
REKLAMA
REKLAMA
Wydaje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna, chociaż obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już takiej formy dokumentowania czynności dla celów VAT, jak faktura wewnętrzna. Należy zauważyć, że nawet jeśli aktualnie podatnik wystawi wewnętrzny dokument na potrzeby rozliczenia VAT należnego i nazwie go fakturą wewnętrzną, to nie zyska on z powodu takiej nazwy przymiotu faktury.
REKLAMA
O tym, jaki dokument jest fakturą dla celów VAT przesądzają elementy na nim zawarte, bez względu na to, jak zostanie nazwany. Z drugiej strony trzeba uwzględnić, że w latach ubiegłych - zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami - wystawiona wówczas faktura wewnętrzna była pełnoprawną fakturą, ze wszystkimi konsekwencjami ewentualnych nieprawidłowości.
A zasady korygowania faktur wprost odnosiły się do faktur wewnętrznych, gdyż z przepisów wynikał jednoznacznie nakaz ich odpowiedniego stosowania w odniesieniu do faktur wewnętrznych. Ponadto z art. 12. ust. 2 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jednoznacznie wynika, że nowe zasady wystawiania faktur korygujących, określone w art. 106j ustawy o VAT, mają zastosowanie również w przypadku faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. (a zatem i do faktur wewnętrznych).
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 12. ust. 2 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2013 r. poz. 35; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz.1608.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat