| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak korygować faktury wewnętrzne wystawione w latach ubiegłych

Jak korygować faktury wewnętrzne wystawione w latach ubiegłych

W ramach swojej działalności gospodarczej podejmujemy szereg działań promocyjnych i marketingowych skierowanych do kontrahentów. W ramach tych działań dokonywaliśmy różnego typu nieodpłatnych przekazań towarów. Działania te mają na celu zwiększenie sprzedaży naszych produktów. W latach ubiegłych nieodpłatne przekazania dokumentowaliśmy fakturami wewnętrznymi, w których wykazywaliśmy należny podatek od towarów i usług oraz wykazywaliśmy ten podatek w deklaracji VAT-7. Po ponownej weryfikacji okazało się, że niektóre z dokonanych przez nas nieodpłatnych prze¬kazań towarów nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a tym samym podatek należny wykazany w fakturach wewnętrznych nie powinien być naliczony. Obecnie faktury wewnętrzne zostały pozbawione przymiotu faktury, jaki posiadały w latach ubiegłych, zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami. Czy w związku z tym dopuszczalne jest wystawienie faktur korygujących do faktur wewnętrznych wystawionych w latach ubiegłych?

Wydaje się, że odpowiedź na tak postawione pytanie jest pozytywna, chociaż obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już takiej formy dokumentowania czynności dla celów VAT, jak faktura wewnętrz­na. Należy zauważyć, że nawet jeśli aktualnie podatnik wystawi wewnętrzny dokument na potrzeby rozli­czenia VAT należnego i nazwie go fakturą wewnętrzną, to nie zyska on z powodu takiej nazwy przymiotu faktury.

O tym, jaki dokument jest fakturą dla celów VAT przesądzają elementy na nim zawarte, bez wzglę­du na to, jak zostanie nazwany. Z drugiej strony trzeba uwzględnić, że w latach ubiegłych - zgodnie z ów­cześnie obowiązującymi przepisami - wystawiona wówczas faktura wewnętrzna była pełnoprawną faktu­rą, ze wszystkimi konsekwencjami ewentualnych nieprawidłowości.

A zasady korygowania faktur wprost odnosiły się do faktur wewnętrznych, gdyż z przepisów wynikał jednoznacznie nakaz ich odpowiedniego stosowania w odniesieniu do faktur wewnętrznych. Ponadto z art. 12. ust. 2 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jednoznacznie wynika, że nowe zasady wystawiania faktur korygujących, określone w art. 106j ustawy o VAT, mają zastosowanie również w przypadku faktur wystawionych przed 1 stycznia 2014 r. (a zatem i do faktur wewnętrznych).

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12. ust. 2 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2013 r. poz. 35; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz.1608.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »