| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy na fakturze korygującej trzeba podawać numer faktury korygowanej

Czy na fakturze korygującej trzeba podawać numer faktury korygowanej

Okazało się, że system wystawiania i wysyłania faktur elektronicznych, którzy stworzyli nasi informatycy na potrzeby stosowania elektronicznego obiegu i archiwizacji dokumentów, nie pozwala na umieszczanie w ich treści niektórych informacji. W przypadku faktur korygujących umieszczany jest w nich tylko unikalny wewnątrzfirmowy numer transakcji (powiązany z zamówieniem), natomiast nie jest wpisywany numer pierwotnej faktury dokumentującej daną sprzedaż. Czy umieszczenie takiego wewnątrzfirmowego oznaczenia transakcji zamiast numeru faktury pierwotnej może spowodować zakwestionowanie przez organ podatkowy prawidłowości faktury korygującej?

Tak, gdyż zdaniem organów podatkowych faktura korygująca musi w sposób wyraźny i jednoznaczny odnosić się do faktury pierwotnej. Wymogu tego - zdaniem fiskusa - nie spełnia wewnątrzfirmowa nu­meracja transakcji, nawet jeśli ma ona zindywidualizowany i niepowtarzalny charakter.

Aby zatem uznać fakturę korygującą za prawidłową, musi ona zawierać wszystkie wymagane przepisami elementy. Wśród tych obowiązkowych danych znajduje się m.in. numer faktury pierwotnej, co wynika wprost z art. 106j ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT. Powyższe stanowisko fiskusa poparł również NSA w wyroku z 27 lu­tego 2014 r. (sygn. akt II FSK 392/13).

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106j ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »