REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Subskrybuj nas na Youtube
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób powinien być potwierdzany odbiór faktury korygującej, ani też nie określają formy takiego potwierdzenia. Każda metoda potwierdzenia jest więc dopuszczalna. Przepisy nakazują potwierdzanie tylko takich faktur korygujących, które skutkują obniżeniem pod­stawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT. Treść potwierdzenia otrzymania faktury korygującej powinna wskazywać, że faktura korygująca, której potwierdzenie dotyczy, dotarła do nabywcy, a ponadto powinno ono zawierać datę otrzymania przez nabywcę faktury korygującej oraz datę wpływu tego po­twierdzenia do wystawcy faktury.

Kiedy rozliczyć faktury korygujące w deklaracji VAT, gdy potwierdzenie odbioru uzyskano przed terminem jej złożenia

Dokonaną w maju 2014 r. dostawę towarów udokumentowaliśmy fakturą. Ponieważ w czerwcu 2014 r. udzieliliśmy kontrahentowi rabatu, to wystawiliśmy stosowną fakturę korygującą uwzględniającą ten rabat. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą w czerwcu 2014 r. i jeszcze w tym samym miesiącu odesłał nam potwierdzenie odbioru korekty. Kiedy powinniśmy uwzględnić tę fakturę korygującą? Nadmieniam, że składamy miesięczne deklaracje VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Powinni Państwo uwzględnić tę fakturę korygującą w deklaracji VAT za czerwiec 2014 r. Z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT wynika bowiem, że wystawca faktury nie może dokonać rozliczenia faktury ko­rygującej we wcześniejszym okresie (miesiącu) niż miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę ko­rygującą. Dodatkowym warunkiem, jaki musi spełnić wystawca faktury, jest posiadanie przez niego potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozli­czeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.

W opisanej w py­taniu sytuacji nabywca otrzymał fakturę korygującą w czerwcu 2014 r. i od razu odesłał Państwu potwierdzenie jej odbioru, które dotarło do Państwa również jeszcze w czerwcu 2014 r., zatem zostały spełnione wszystkie warunki umożliwiające Państwu rozliczenie tej faktury korygującej w deklaracji składanej za czerwiec 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Kiedy uwzględnić faktury korygujące w deklaracji VAT, gdy potwierdzenie odbioru uzyskano po terminie jej złożenia

Dokonaną w maju 2014 r. dostawę towarów udokumentowaliśmy fakturą. Ponieważ w czerwcu 2014 r. udzieliliśmy kontrahentowi rabatu, to wystawiliśmy stosowną fakturę korygującą uwzględ­niającą ten rabat. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą pod koniec czerwca 2014 r., ale odesłał nam potwierdzenie odbioru korekty dopiero pod koniec lipca 2014 r. Kiedy powinniśmy uwzględnić tę fakturę korygującą? Nadmieniam, że składamy miesięczne deklaracje VAT.

Uwzględnienie tej faktury korygującej będzie możliwe dopiero w deklaracji za lipiec 2014 r. Z pytania wynika bowiem, że co prawda nabywca otrzymał fakturę korygującą jeszcze w czerwcu 2014 r., ale potwierdzenie jej odbioru dotarło do Państwa dopiero pod koniec lipca, a zatem już po upływie termi­nu do złożenia deklaracji za czerwiec 2014 r. W takiej sytuacji są Państwo zobowiązani uwzględnić tę fakturę korygującą w rozliczeniu za miesiąc, w którym potwierdzenie jej odbioru zostało przez Państwa uzyskane, czyli w deklaracji za lipiec 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jaka jest dozwolona forma potwierdzenia otrzymania faktury korygującej

Wystawiamy kontrahentom faktury korygujące. Niektórzy potwierdzają nam odbiór faktury, podpisu­jąc się na naszym egzemplarzu. Inni potwierdzają odbiór na tzw. zwrotce pocztowej, gdy wysyłamy je do nich listem poleconym. Czy potwierdzenie odbioru faktury korygującej musi być dokonane w ja­kiejś określonej przepisami formie?

Nie. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób powinien być potwierdzany odbiór faktury korygującej, ani też nie określają formy takiego potwierdzenia. Każda metoda potwierdzenia jest więc dopuszczalna. Jed­nak dla celów dowodowych warto zadbać o to, by kontrahent potwierdził odbiór korekty w formie pisem­nej. Może być to złożenie podpisu opatrzonego datą na egzemplarzu faktury korygującej pozostającym u jej wystawcy albo opisana w pytaniu tzw. zwrotka pocztowa.

Nie ma również przeszkód, aby nabywca przesłał np. listownie lub mailem pisemne oświadczenie potwierdzające fakt otrzymania faktury korygują­cej.

Dorozumianą formą potwierdzenia, akceptowaną przez organy podatkowe, będzie też uwzględnienie korekty we wzajemnych rozliczeniach, zwłaszcza jeśli z danych zamieszczonych na przelewie jedno­znacznie wynika, że znana jest nabywcy treść faktury korygującej i że przy dokonywaniu tego przelewu uwzględnił on finansowe skutki korekty.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jakie informacje powinno zawierać potwierdzenie otrzymania przez nabywcę faktury korygującej

Czy potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę poza podpisem i datą odbioru musi jeszcze zawierać jakieś dodatkowe informacje?

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie musi zawierać żadnych dodatkowych informacji poza tymi, z których jednoznacznie wynika sam fakt dokonania tej czynności. Treść potwierdzenia powinna więc wskazywać, że faktura korygująca, której potwierdzenie dotyczy, dotarła do nabywcy, a ponadto powinno ono zawierać datę otrzymania przez nabywcę faktury korygującej oraz datę wpływu tego po­twierdzenia do wystawcy faktury. Wszystkie te informacje łącznie pozwolą wystawcy prawidłowo rozli­czyć tę korektę.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy konieczne jest potwierdzanie odbioru faktur korygujących, które zwiększają kwotę VAT

Jeden z naszych dostawców wystawił nam fakturę korygującą z powodu podwyższenia ceny towaru. Zażądał od nas potwierdzenia jej odbioru. Czy mamy obowiązek to zrobić?

Nie. Przepisy nakazują potwierdzanie tylko takich faktur korygujących, które skutkują obniżeniem pod­stawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT. Zatem obowiązek potwierdzenia dotyczy tylko tzw. korekt „in minus". Korekt „zwiększających" nie muszą zatem Państwo potwierdzać, choć oczywiście możecie to Państwo zrobić dobrowolnie.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA