REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób powinien być potwierdzany odbiór faktury korygującej, ani też nie określają formy takiego potwierdzenia. Każda metoda potwierdzenia jest więc dopuszczalna. Przepisy nakazują potwierdzanie tylko takich faktur korygujących, które skutkują obniżeniem pod­stawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT. Treść potwierdzenia otrzymania faktury korygującej powinna wskazywać, że faktura korygująca, której potwierdzenie dotyczy, dotarła do nabywcy, a ponadto powinno ono zawierać datę otrzymania przez nabywcę faktury korygującej oraz datę wpływu tego po­twierdzenia do wystawcy faktury.

Kiedy rozliczyć faktury korygujące w deklaracji VAT, gdy potwierdzenie odbioru uzyskano przed terminem jej złożenia

Dokonaną w maju 2014 r. dostawę towarów udokumentowaliśmy fakturą. Ponieważ w czerwcu 2014 r. udzieliliśmy kontrahentowi rabatu, to wystawiliśmy stosowną fakturę korygującą uwzględniającą ten rabat. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą w czerwcu 2014 r. i jeszcze w tym samym miesiącu odesłał nam potwierdzenie odbioru korekty. Kiedy powinniśmy uwzględnić tę fakturę korygującą? Nadmieniam, że składamy miesięczne deklaracje VAT.

Autopromocja

Powinni Państwo uwzględnić tę fakturę korygującą w deklaracji VAT za czerwiec 2014 r. Z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT wynika bowiem, że wystawca faktury nie może dokonać rozliczenia faktury ko­rygującej we wcześniejszym okresie (miesiącu) niż miesiąc, w którym nabywca otrzymał fakturę ko­rygującą. Dodatkowym warunkiem, jaki musi spełnić wystawca faktury, jest posiadanie przez niego potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozli­czeniowy, w którym nabywca towaru lub usługobiorca otrzymał fakturę korygującą.

W opisanej w py­taniu sytuacji nabywca otrzymał fakturę korygującą w czerwcu 2014 r. i od razu odesłał Państwu potwierdzenie jej odbioru, które dotarło do Państwa również jeszcze w czerwcu 2014 r., zatem zostały spełnione wszystkie warunki umożliwiające Państwu rozliczenie tej faktury korygującej w deklaracji składanej za czerwiec 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Kiedy uwzględnić faktury korygujące w deklaracji VAT, gdy potwierdzenie odbioru uzyskano po terminie jej złożenia

Dokonaną w maju 2014 r. dostawę towarów udokumentowaliśmy fakturą. Ponieważ w czerwcu 2014 r. udzieliliśmy kontrahentowi rabatu, to wystawiliśmy stosowną fakturę korygującą uwzględ­niającą ten rabat. Kontrahent otrzymał fakturę korygującą pod koniec czerwca 2014 r., ale odesłał nam potwierdzenie odbioru korekty dopiero pod koniec lipca 2014 r. Kiedy powinniśmy uwzględnić tę fakturę korygującą? Nadmieniam, że składamy miesięczne deklaracje VAT.

Uwzględnienie tej faktury korygującej będzie możliwe dopiero w deklaracji za lipiec 2014 r. Z pytania wynika bowiem, że co prawda nabywca otrzymał fakturę korygującą jeszcze w czerwcu 2014 r., ale potwierdzenie jej odbioru dotarło do Państwa dopiero pod koniec lipca, a zatem już po upływie termi­nu do złożenia deklaracji za czerwiec 2014 r. W takiej sytuacji są Państwo zobowiązani uwzględnić tę fakturę korygującą w rozliczeniu za miesiąc, w którym potwierdzenie jej odbioru zostało przez Państwa uzyskane, czyli w deklaracji za lipiec 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jaka jest dozwolona forma potwierdzenia otrzymania faktury korygującej

Wystawiamy kontrahentom faktury korygujące. Niektórzy potwierdzają nam odbiór faktury, podpisu­jąc się na naszym egzemplarzu. Inni potwierdzają odbiór na tzw. zwrotce pocztowej, gdy wysyłamy je do nich listem poleconym. Czy potwierdzenie odbioru faktury korygującej musi być dokonane w ja­kiejś określonej przepisami formie?

Nie. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób powinien być potwierdzany odbiór faktury korygującej, ani też nie określają formy takiego potwierdzenia. Każda metoda potwierdzenia jest więc dopuszczalna. Jed­nak dla celów dowodowych warto zadbać o to, by kontrahent potwierdził odbiór korekty w formie pisem­nej. Może być to złożenie podpisu opatrzonego datą na egzemplarzu faktury korygującej pozostającym u jej wystawcy albo opisana w pytaniu tzw. zwrotka pocztowa.

Nie ma również przeszkód, aby nabywca przesłał np. listownie lub mailem pisemne oświadczenie potwierdzające fakt otrzymania faktury korygują­cej.

Dorozumianą formą potwierdzenia, akceptowaną przez organy podatkowe, będzie też uwzględnienie korekty we wzajemnych rozliczeniach, zwłaszcza jeśli z danych zamieszczonych na przelewie jedno­znacznie wynika, że znana jest nabywcy treść faktury korygującej i że przy dokonywaniu tego przelewu uwzględnił on finansowe skutki korekty.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jakie informacje powinno zawierać potwierdzenie otrzymania przez nabywcę faktury korygującej

Czy potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę poza podpisem i datą odbioru musi jeszcze zawierać jakieś dodatkowe informacje?

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej nie musi zawierać żadnych dodatkowych informacji poza tymi, z których jednoznacznie wynika sam fakt dokonania tej czynności. Treść potwierdzenia powinna więc wskazywać, że faktura korygująca, której potwierdzenie dotyczy, dotarła do nabywcy, a ponadto powinno ono zawierać datę otrzymania przez nabywcę faktury korygującej oraz datę wpływu tego po­twierdzenia do wystawcy faktury. Wszystkie te informacje łącznie pozwolą wystawcy prawidłowo rozli­czyć tę korektę.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy konieczne jest potwierdzanie odbioru faktur korygujących, które zwiększają kwotę VAT

Jeden z naszych dostawców wystawił nam fakturę korygującą z powodu podwyższenia ceny towaru. Zażądał od nas potwierdzenia jej odbioru. Czy mamy obowiązek to zrobić?

Nie. Przepisy nakazują potwierdzanie tylko takich faktur korygujących, które skutkują obniżeniem pod­stawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT. Zatem obowiązek potwierdzenia dotyczy tylko tzw. korekt „in minus". Korekt „zwiększających" nie muszą zatem Państwo potwierdzać, choć oczywiście możecie to Państwo zrobić dobrowolnie.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA