reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak skorygować korekty faktur niezawierających wbrew obowiązkowi oznaczenia „metoda kasowa"

Jak skorygować korekty faktur niezawierających wbrew obowiązkowi oznaczenia „metoda kasowa"

Jesteśmy spółką cywilną. Rejestrując spółkę jako czynnego podatnika VAT wybraliśmy metodę kasową rozliczania tego podatku. Jednak nie poinformowaliśmy o tym naszych kontrahentów, nie zamieszczając na fakturach oznaczenia „metoda kasowa", ani też nie powiadamiając ich o tym w jakikolwiek inny sposób. W konsekwencji odliczali oni VAT z naszych faktur w niewłaściwych okresach rozliczeniowych (w miesiącu otrzymania faktury, a nie jak powinni - w miesiącu zapłaty należności). Natomiast my odprowadzaliśmy VAT należny zgodnie z wybraną metodą, tj. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymaliśmy od nich zapłatę za faktury. Czy jesteśmy zobowiązani skorygować nasze faktury, chociaż podatek VAT wykazany na tych fakturach rozliczyliśmy prawidłowo?

Tak. W sytuacji opisanej w pytaniu powinni Państwo skorygować wszystkie faktury dotyczące sprzeda­ży poprzez wystawienie faktur korygujących zawierających prawidłową adnotację „metoda kasowa". Wy­móg zamieszczenia takiego oznaczenia na fakturach wystawianych przez małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczania VAT, wynika wprost z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT.

Chociaż z pytania wynika, że Państwa rozliczenia podatkowe w zakresie VAT należnego są prawidłowe, to nie informu­jąc kontrahentów o wyborze metody kasowej (czy to poprzez zamieszczenie wymaganego przepisami oznaczenia na fakturach, czy w jakikolwiek inny sposób) naraziliście ich Państwo na nieprawidłowości w odliczeniach podatku VAT, z których korzystali. Dokonywali ich bowiem w niewłaściwych okresach roz­liczeniowych.

Dlatego konieczne jest dostarczenie przez Państwa kontrahentom dokumentów odzwier­ciedlających zdarzenia gospodarcze zgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem, stanowiących podstawę do rozliczania VAT i ujmowania go w deklaracjach składanych za poszczególne okresy rozliczeniowe.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 lutego 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-794/13-2/MK) czytamy:

(...) obowiązkiem korekt powinny być objęte również faktury VAT, które poza tym, że mają odzwierciedlać dokonane zdarzenia gospodarcze, to również mają umożliwiać prawidłowe okre­ślenie powstania obowiązku podatkowego. Sporządzona i złożona do właściwego organu po­datkowego deklaracja podatkowa za dany okres rozliczeniowy jest odzwierciedleniem zdarzeń gospodarczych, w stosunku do których w tym okresie powstał obowiązek podatkowy i powinna być po­parta prawidłową dokumentacją, na podstawie której dokonano rozliczenia podatku. W związku z powyż­szym, w przypadku gdy Wnioskodawca wybrał metodę kasową rozliczania podatku VAT na cały rok 2013 oraz wystawiał swoim kontrahentom faktury bez stosownej adnotacji - „metoda kasowa", zobo­wiązany jest do ich skorygowania tak, aby faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze i umożliwiały prawidłowe rozliczenie podatku.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1, art. 106e ust. 1 pkt 16, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama