Jak skorygować korekty faktur niezawierających wbrew obowiązkowi oznaczenia „metoda kasowa"
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W sytuacji opisanej w pytaniu powinni Państwo skorygować wszystkie faktury dotyczące sprzedaży poprzez wystawienie faktur korygujących zawierających prawidłową adnotację „metoda kasowa". Wymóg zamieszczenia takiego oznaczenia na fakturach wystawianych przez małego podatnika, który wybrał kasową metodę rozliczania VAT, wynika wprost z art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT.
REKLAMA
Chociaż z pytania wynika, że Państwa rozliczenia podatkowe w zakresie VAT należnego są prawidłowe, to nie informując kontrahentów o wyborze metody kasowej (czy to poprzez zamieszczenie wymaganego przepisami oznaczenia na fakturach, czy w jakikolwiek inny sposób) naraziliście ich Państwo na nieprawidłowości w odliczeniach podatku VAT, z których korzystali. Dokonywali ich bowiem w niewłaściwych okresach rozliczeniowych.
Dlatego konieczne jest dostarczenie przez Państwa kontrahentom dokumentów odzwierciedlających zdarzenia gospodarcze zgodnie z ich rzeczywistym przebiegiem, stanowiących podstawę do rozliczania VAT i ujmowania go w deklaracjach składanych za poszczególne okresy rozliczeniowe.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 lutego 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-794/13-2/MK) czytamy:
(...) obowiązkiem korekt powinny być objęte również faktury VAT, które poza tym, że mają odzwierciedlać dokonane zdarzenia gospodarcze, to również mają umożliwiać prawidłowe określenie powstania obowiązku podatkowego. Sporządzona i złożona do właściwego organu podatkowego deklaracja podatkowa za dany okres rozliczeniowy jest odzwierciedleniem zdarzeń gospodarczych, w stosunku do których w tym okresie powstał obowiązek podatkowy i powinna być poparta prawidłową dokumentacją, na podstawie której dokonano rozliczenia podatku. W związku z powyższym, w przypadku gdy Wnioskodawca wybrał metodę kasową rozliczania podatku VAT na cały rok 2013 oraz wystawiał swoim kontrahentom faktury bez stosownej adnotacji - „metoda kasowa", zobowiązany jest do ich skorygowania tak, aby faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze i umożliwiały prawidłowe rozliczenie podatku.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 21 ust. 1, art. 106e ust. 1 pkt 16, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat