Kiedy rozliczać faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej w pytaniu sytuacji wystawioną przez Państwa fakturę korygującą na plus, z powodów, które powstaną po wystawieniu faktury pierwotnej, powinni Państwo zaewidencjonować w rejestrze VAT za miesiąc, w którym zostanie wystawiona faktura korygująca. Identycznie będzie w przypadku wystawienia faktury korygującej na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, gdyż aby ująć fakturę korygującą w rejestrze VAT, a następnie w deklaracji VAT, wystarczy samo wystawienie faktury korygującej.
REKLAMA
Jak bowiem stanowi art. 29a ust. 15 ustawy o VAT, ogólnego terminu rozliczenia faktury korygującej, która zmniejsza wartość podstawy opodatkowania wraz z kwotą podatku należnego, wynikającego wprost z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, nie stosuje się do faktur korygujących zmniejszających podstawę opodatkowania oraz zmniejszających wartość podatku VAT należnego (faktur korygujących na minus), wystawianych z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Oznacza to, że w odniesieniu do faktury korygującej na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej nie istnieje obowiązek ustawowy posiadania potwierdzenia jej otrzymania przez nabywcę.
Dlatego też fakturę korygującą na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej należy ująć w rejestrze VAT w miesiącu jej wystawienia.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 10, 13 i 15, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat