| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Kiedy rozliczać faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej

Kiedy rozliczać faktury korygujące dotyczące dostaw energii elektrycznej

Sprzedajemy energię elektryczną klientom biznesowym i indywidualnym, którzy zużywają ją do własnych celów. Faktury za dostawę energii elektrycznej będą wystawiane z terminem płatności przypadającym po terminie wystawienia faktury. W praktyce zdarza się, że wystawiając te faktury popełniamy błąd sami albo też z przyczyn od nas niezależnych (np. błędne odczyty liczników energii elektrycznej przekazywane przez podmiot trzeci, z którym współpracujemy). Wówczas wystawiamy faktury korygujące, zarówno zwiększające, jak i zmniejszające podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Kiedy powinny one zostać ujęte w rejestrach i deklaracjach VAT?

W opisanej w pytaniu sytuacji wystawioną przez Państwa fakturę korygującą na plus, z powodów, któ­re powstaną po wystawieniu faktury pierwotnej, powinni Państwo zaewidencjonować w rejestrze VAT za miesiąc, w którym zostanie wystawiona faktura korygująca. Identycznie będzie w przypadku wystawienia faktury korygującej na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej, gdyż aby ująć fakturę korygują­cą w rejestrze VAT, a następnie w deklaracji VAT, wystarczy samo wystawienie faktury korygującej.

Jak bowiem stanowi art. 29a ust. 15 ustawy o VAT, ogólnego terminu rozliczenia faktury korygującej, która zmniejsza wartość podstawy opodatkowania wraz z kwotą podatku należnego, wynikającego wprost z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, nie stosuje się do faktur korygujących zmniejszających podstawę opodat­kowania oraz zmniejszających wartość podatku VAT należnego (faktur korygujących na minus), wysta­wianych z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. Oznacza to, że w odniesieniu do faktury korygującej na minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej nie istnieje obowiązek ustawowy posiadania potwierdzenia jej otrzymania przez nabywcę.

Dlatego też fakturę korygującą na minus z tytułu sprzedaży energii elek­trycznej należy ująć w rejestrze VAT w miesiącu jej wystawienia.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 10, 13 i 15, art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »