Jak skorygować fakturę, na której znalazły się dane pracownika zamiast danych firmy
REKLAMA
REKLAMA
W kwestii właściwego dokumentu, jakim można skorygować wszystkie dane nabywcy na fakturze zdania są podzielone. Fiskus uważa, że jedyną dopuszczalną formą korekty w takim przypadku jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.
REKLAMA
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 grudnia 2013 r. (sygn. IPTPP4/443-694/13-6/JM) czytamy:
Jedynym sposobem naprawienia tego typu błędu jest wystawienie faktury korygującej przez sprze- MF dawcę. Mając na uwadze treść wniosku oraz powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że błędnego określenia nabywcy towaru lub usługi w wystawionej przez sprzedawcę fakturze korygującej Wnioskodawczyni nie może poprawić poprzez wystawienie noty korygującej, o której mowa w § 15 ust. 1 ww. rozporządzenia [obecnie art. 106k ustawy o VAT - przyp. autora], gdyż - jak wskazano wyżej - w przedstawionych przez Wnioskodawczynię okolicznościach notą korygującą nie można zmieniać tych danych.
Identyczne stanowisko w tej kwestii zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2013 r. (sygn. IPPP2/443-934/13-2/JW.).
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
Z tym stanowiskiem fiskusa nie zgadzają się sądy administracyjne. Przykładem jest prawomocny wyrok WSA w Poznaniu z 17 maja 2013 r. (sygn. akt I SA/Po 221/13), aktualny również w obecnym stanie prawnym, w którym sąd orzekł, że zarówno sprzedawca, jak i nabywca towarów i usług mają odpowiednie instrumenty prawne, aby skorygować podstawowy dokument dla rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług, jakim jest faktura VAT. Wystawca faktury poprzez wystawienie faktury korygującej, natomiast odbiorca poprzez wystawienie noty korygującej:
W ocenie Sądu stanowisko wyrażone w wydanej interpretacji, że wyłącznie poprzez wystawienie WSA faktury korygującej można skorygować nazwę nabywcy towaru lub usługi, jest niezgodne z obowiązującym prawem. (...) Dlatego też w ocenie Sądu należy przyjąć, że każdą pomyłkę (błąd) na fakturze dotyczącą pozycji określonych w § 5 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia można skorygować notą korygującą [obecnie art. 106k ustawy o VAT - przyp. autora].
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2, art. 106k ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat