reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak gmina powinna dokonać korekty z powodu błędnego opodatkowania VAT sprzedaży gruntu niezabudowanego korzystającego ze zwolnienia

Jak gmina powinna dokonać korekty z powodu błędnego opodatkowania VAT sprzedaży gruntu niezabudowanego korzystającego ze zwolnienia

Sprzedaliśmy gminną działkę w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wystawiliśmy fakturę dokumentującą tę sprzedaż z 23% VAT, uznając, że jest to dostawa opodatkowana. Okazało się jednak, że dostawa tego gruntu spełnia warunki do zwolnienia z VAT, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Czy możemy wystawić fakturę korygującą tę sprzedaż i odzyskać niepotrzebnie zapłacony podatek?

Tak. W sytuacji, gdy popełnili Państwo błąd oceniając zasady opodatkowania, jakie powinny mieć za­stosowanie do opisanej w pytaniu transakcji sprzedaży nieruchomości, czego konsekwencją było opo­datkowanie tej transakcji podstawową stawką VAT zamiast zwolnienia, mają Państwo prawo skorygować swoją pomyłkę i odzyskać niepotrzebnie zapłacony podatek. Nie są bowiem w tym przypadku spełnione przesłanki do zastosowania sankcji będących konsekwencją potraktowania faktury dokumentującej tę sprzedaż jako wystawionej w trybie art. 108 ustawy o VAT.

Powinni to Państwo uczynić, wystawiając fakturę korygującą. Z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT wynika bowiem wprost, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, należy wystawić fakturę korygującą. A z taką właśnie sytuacją mamy tu do czynienia, gdyż Państwa błąd polegał na zastosowaniu opodatkowania sprzedaży według podsta­wowej stawki VAT zamiast zwolnienia z tego podatku.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 stycz­nia 2014 r. (sygn. ILPP1/443-997/13-2/MD), w którym czytamy:

(...) sprzedaż niezabudowanej działki, która nie była przeznaczona pod zabudowę (z planu zago­spodarowania przestrzennego wynika, że był to teren zieleni łęgowej) korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca winien dokonać korek­ty podatku i w przypadku, gdy sprzedaż była udokumentowana fakturą VAT, wystawić fakturę korygującą zmniejszającą kwotę podatku należnego wynikającą z faktury pierwotnej.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2, art. 108 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama