Czy wykonawca może wystawić fakturę na kwotę niższą niż wynikająca z umowy
REKLAMA
REKLAMA
Z pytania nie wynika, dlaczego wykonawca miałby wystawiać fakturę na kwotę niższą niż przewiduje to umowa.
REKLAMA
Byłoby to możliwe w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest kosztorysowe i zależy od końcowego obmiaru robót. Wówczas może ono przekraczać kwotę umowną lub przeciwnie - być niższe od niej. W przypadku gdy zamawiający przewidział wynagrodzenie ryczałtowe, czyli niezmienne w trakcie wykonywania umowy, możliwości jego zmiany, a co za tym idzie wystawienie faktury na niższą kwotę, są ograniczone.
Przede wszystkim będzie to dopuszczalne, gdy przewidziano możliwość zmiany wynagrodzenia i określono warunki takiej zmiany. Bez przewidzenia takiej możliwości wypłata niższego wynagrodzenia może wynikać np. z nienależytego wykonania zamówienia i naliczenia kar umownych potrąconych z wynagrodzenia.
Może też wynikać z ugody (ugody sądowej), określającej sposób wykonania zamówienia w razie poważnych trudności z jego wypełnieniem.
Trudno jednak wyobrazić sobie „zwykłe" wykonanie zamówienia bez wad, za które wykonawca wystawia niższą fakturę, a zamawiający ją przyjmuje.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat