| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy trzeba podać datę dostawy na fakturze za krajową sprzedaż towarów wystawioną przed datą dostawy

Czy trzeba podać datę dostawy na fakturze za krajową sprzedaż towarów wystawioną przed datą dostawy

Wysyłając kontrahentom towar korzystamy z usług firm transportowych. Wraz z towarem przekazujemy fakturę dla nabywcy. Z ustalonych warunków dostaw wynika, że dostawa jest uznawana za dokonaną, gdy towar zostanie odebrany przez kontrahenta. Nie mamy jednak pewności, czy deklarowany przez przewoźnika termin dostawy zostanie dotrzymany. Jaką datę dostawy powinniśmy wpisać na fakturze w takiej sytuacji?

Na fakturze wystawianej przed dostawą nie mają Państwo obowiązku podawania daty dostawy, gdyż nie jest ona znana wystawcy faktury. Zgodnie bowiem z art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, faktura po­winna zawierać m.in. datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty (w przypadku faktur zaliczkowych), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia.

Dlatego też nie powinni Państwo wpisywać jako daty dostawy terminu dostarczenia towaru deklarowanego przez przewoźnika, bo wystarczy, że z jakichś przyczyn (nawet niezależnych od przewoź­nika) nie zostanie on dotrzymany i wówczas wystawiona przez Państwa faktura będzie zawierać błędne dane. Spowoduje to konieczność wystawienia faktury korygującej dla kontrahenta. Data dostawy deter­minuje bowiem moment powstania obowiązku podatkowego. Ma ona zatem istotne znaczenie z punktu widzenia nabywcy towaru, gdyż jest jednym z warunków, od których zależy prawidłowa realizacja prawa do odliczenia VAT po jego stronie.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »