Jak wystawiać faktury w przypadku sprzedaży wysyłkowej
REKLAMA
REKLAMA
Z opisu wynika, że dokonuje Pan dostawy za zaliczeniem pocztowym. Ma Pan prawo wystawić fakturę, choć formalnie nastąpi to jeszcze przed dostawą towaru. Na szczęście, obowiązujące od 2014 r. przepisy zezwalają na wystawienie faktury 30 dni przed dokonaniem dostawy.
REKLAMA
Kłopot polega bowiem na tym, że w przypadku takiej sprzedaży nie da się precyzyjnie określić daty dostawy. W momencie wysyłki towaru sprzedawca nie wie przecież, kiedy klient przesyłkę odbierze, dlatego może wystawić fakturę, w której nie poda daty sprzedaży towaru (jego dostawy). Chociaż z prawnego punktu widzenia taka faktura będzie prawidłowa, lepiej postarać się o dokument, który jednoznacznie wskaże, kiedy klient towar odebrał. Najprościej wykupić na poczcie odpowiednią usługę.
Gdy faktura wystawiana jest przed dokonaniem dostawy, właściwym do przeliczenia kursem waluty jest średni kurs NBP z dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a, art. 31a ust. 1, art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat