Czy na fakturze kwota podatku VAT musi być podana w złotych
REKLAMA
REKLAMA
Niestety, taka faktura jest błędna. Kwota podatku VAT powinna być na niej podana w złotych. Może Pan teraz postąpić dwojako.
REKLAMA
Sposób pierwszy - naszym zdaniem najlepszy. Może Pan przyjąć założenie, że przeliczenia waluty na euro powinien dokonać sprzedawca. Jeśli bowiem na fakturze brakuje wielkości podatku VAT w złotych, podatnik ma prawo wystąpić do sprzedawcy, żeby ten wystawił fakturę korygującą i określił w niej kwotę VAT w złotych. Nabywca nie może tego zrobić sam notą korygującą.
Druga możliwość jest zgodna z prawem, ale - naszym zdaniem - ryzykowna. Może Pan samodzielnie ustalić właściwy kurs waluty i przeliczyć kwotę podatku VAT na złote. To rozwiązanie jest bezpieczne tylko wtedy, gdy zna Pan dokładną datę powstania obowiązku podatkowego. Jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi lub wykonania dostawy, albo jeśli obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny, odradzamy samodzielne przeliczanie wartości VAT. Może się bowiem okazać, że przy okazji zawyży Pan kwotę podatku do odliczenia, bo przyjmie niewłaściwy (za wysoki) kurs do przeliczenia waluty. Dlatego też w podobnych przypadkach radzimy raczej występować do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat