| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy na fakturze kwota podatku VAT musi być podana w złotych

Czy na fakturze kwota podatku VAT musi być podana w złotych

Dostałem od kontrahenta fakturę, na której nie tylko kwota netto, ale i wartość podatku VAT jest w euro. Co mam zrobić z taką fakturą?

Niestety, taka faktura jest błędna. Kwota podatku VAT powinna być na niej podana w złotych. Może Pan teraz postąpić dwojako.

Sposób pierwszy - naszym zdaniem najlepszy. Może Pan przyjąć założenie, że przeliczenia waluty na euro powinien dokonać sprzedawca. Jeśli bowiem na fakturze brakuje wielkości podatku VAT w złotych, podatnik ma prawo wystąpić do sprzedawcy, żeby ten wystawił fakturę korygującą i określił w niej kwotę VAT w złotych. Nabywca nie może tego zrobić sam notą korygującą.

Druga możliwość jest zgodna z prawem, ale - naszym zdaniem - ryzykowna. Może Pan samodzielnie ustalić właściwy kurs waluty i przeliczyć kwotę podatku VAT na złote. To rozwiązanie jest bezpieczne tyl­ko wtedy, gdy zna Pan dokładną datę powstania obowiązku podatkowego. Jeśli na fakturze nie ma daty wykonania usługi lub wykonania dostawy, albo jeśli obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczegól­ny, odradzamy samodzielne przeliczanie wartości VAT. Może się bowiem okazać, że przy okazji zawyży Pan kwotę podatku do odliczenia, bo przyjmie niewłaściwy (za wysoki) kurs do przeliczenia waluty. Dla­tego też w podobnych przypadkach radzimy raczej występować do sprzedawcy o wystawienie faktury korygującej.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 31a, art. 106e ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »