REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy

Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy
Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy trzeba wystawić fakturę osobie fizycznej? W jakim terminie konsument może żądać wystawienia faktury? Czy sprzedaż wysyłkowa musi być potwierdzona fakturą? Odpowiadamy na te pytania.

Czy po trzech miesiącach od transakcji można wystawić fakturę na żądanie klienta

Zgłosił się do mnie klient - osoba fizyczna, która chce, żebym mu wystawił dokument potwierdzający nabycie u mnie 6 miesięcy temu gry komputerowej. W związku z tym mam dwa pyta: po pierwsze, czy w ogóle muszę wystawiać taki dokument, a po drugie, jaki dokument powinien być wystawiony? Czy sprzedaż powinienem potwierdzić fakturą czy zwykłym rachunkiem?

REKLAMA

Autopromocja

Ma Pan obowiązek wystawiania potwierdzeń dokonanych transakcji tylko w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. W Pana przypadku ten termin dawno już minął. Jednak przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawienia takiego potwierdzenia, o ile tylko podatnik wyrazi na to zgodę. W takiej sytuacji nie może to być jednak rachunek. Powinien Pan wystawić klientowi fakturę.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Komu trzeba wystawić fakturę

Czy każdej firmie muszę wystawić fakturę?

Tak. Jako podatnik jest Pan obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dosta­wę towarów i świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu poza terytorium kraju, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym cha­rakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Podatnik nie jest obowiązany do wystawie­nia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej z VAT, chyba że nabywca wystąpi z takim żądaniem w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy trzeba wystawić fakturę osobie fizycznej

Czy muszę wystawiać fakturę, jeśli moim klientem jest osoba fizyczna?

Nie. Nie musi Pan wystawiać faktury, jeśli sprzedaje Pan towary na rzecz osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT lub która jest takim podatnikiem, ale dokonuje zakupów prywatnie. Ale uwaga! - taka osoba może zażądać wystawienia faktury. Trzeba to zrobić, jeśli wystąpi z tym żądaniem w terminie 3 mie­sięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano ca­łość lub część zapłaty. Po tym terminie nie ma takiego obowiązku. W ogóle nie ma natomiast obowiązku dokumentowania fakturą czynności wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. dostawa mediów, najem), nawet gdy nabywca z takim żądaniem wystąpi.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czy sprzedaż wysyłkowa musi być potwierdzona fakturą

Prowadzę sprzedaż wysyłkową. Moimi klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności. Czy muszę im wystawiać faktury?

Nie. Jeśli nie prowadzi Pan sprzedaży wysyłkowej z kraju (tj. sprzedaży do innego kraju UE) lub nabyw­ca nie wystąpi z takim żądaniem w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty, nie ma Pan takiego obowiązku.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 106b ust. 1 pkt. 1-3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

W jakim terminie konsument może żądać wystawienia faktury

Mój klient - osoba fizyczna - zażądał ode mnie faktury dokumentującej sprzedaż towaru sprzed 6 tygodni. Czy muszę wystawić taki dokument?

Tak. Każdy podatnik (nie tylko czynny, ale również zwolniony) musi wystawić fakturę, jeśli zażąda tego konsument, czyli nabywca towaru lub usługi, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Istnie­je tu jednak pewne ograniczenie czasowe - obowiązek taki ma Pan, jako podatnik - tylko przez 3 mie­siące liczone od końca miesiąca, w którym towar dostarczono, wykonano usługę albo otrzymano ca­łość lub przynajmniej część zapłaty (czyli firma pobrała zaliczkę, zadatek, przedpłatę itp.).

Są jednak dwa przypadki, kiedy firma nie musi wystawiać faktury, nawet gdy nie minął wyżej wymieniony termin. W pierwszym mamy do czynienia z zaliczką na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w drugim, gdy transakcja dotyczy: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu prze­wodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, dostawy wody, odbioru ścieków itp., zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałych usług sanitarnych, najmu, dzier­żawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług dozoru i przechowania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej oraz gazu prze­wodowego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA