REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy

Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy
Faktury wystawiane konsumentom - zasady i terminy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy trzeba wystawić fakturę osobie fizycznej? W jakim terminie konsument może żądać wystawienia faktury? Czy sprzedaż wysyłkowa musi być potwierdzona fakturą? Odpowiadamy na te pytania.

Czy po trzech miesiącach od transakcji można wystawić fakturę na żądanie klienta

Zgłosił się do mnie klient - osoba fizyczna, która chce, żebym mu wystawił dokument potwierdzający nabycie u mnie 6 miesięcy temu gry komputerowej. W związku z tym mam dwa pyta: po pierwsze, czy w ogóle muszę wystawiać taki dokument, a po drugie, jaki dokument powinien być wystawiony? Czy sprzedaż powinienem potwierdzić fakturą czy zwykłym rachunkiem?

Autopromocja

Ma Pan obowiązek wystawiania potwierdzeń dokonanych transakcji tylko w ciągu 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. W Pana przypadku ten termin dawno już minął. Jednak przepisy ustawy o VAT nie zabraniają wystawienia takiego potwierdzenia, o ile tylko podatnik wyrazi na to zgodę. W takiej sytuacji nie może to być jednak rachunek. Powinien Pan wystawić klientowi fakturę.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Komu trzeba wystawić fakturę

Czy każdej firmie muszę wystawić fakturę?

Tak. Jako podatnik jest Pan obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dosta­wę towarów i świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu poza terytorium kraju, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym cha­rakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Podatnik nie jest obowiązany do wystawie­nia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej z VAT, chyba że nabywca wystąpi z takim żądaniem w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy trzeba wystawić fakturę osobie fizycznej

Czy muszę wystawiać fakturę, jeśli moim klientem jest osoba fizyczna?

Nie. Nie musi Pan wystawiać faktury, jeśli sprzedaje Pan towary na rzecz osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT lub która jest takim podatnikiem, ale dokonuje zakupów prywatnie. Ale uwaga! - taka osoba może zażądać wystawienia faktury. Trzeba to zrobić, jeśli wystąpi z tym żądaniem w terminie 3 mie­sięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano ca­łość lub część zapłaty. Po tym terminie nie ma takiego obowiązku. W ogóle nie ma natomiast obowiązku dokumentowania fakturą czynności wymienionych w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (np. dostawa mediów, najem), nawet gdy nabywca z takim żądaniem wystąpi.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czy sprzedaż wysyłkowa musi być potwierdzona fakturą

Prowadzę sprzedaż wysyłkową. Moimi klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności. Czy muszę im wystawiać faktury?

Nie. Jeśli nie prowadzi Pan sprzedaży wysyłkowej z kraju (tj. sprzedaży do innego kraju UE) lub nabyw­ca nie wystąpi z takim żądaniem w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty, nie ma Pan takiego obowiązku.

PODSTAWA PRAWNA:

 • art. 106b ust. 1 pkt. 1-3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

W jakim terminie konsument może żądać wystawienia faktury

Mój klient - osoba fizyczna - zażądał ode mnie faktury dokumentującej sprzedaż towaru sprzed 6 tygodni. Czy muszę wystawić taki dokument?

Tak. Każdy podatnik (nie tylko czynny, ale również zwolniony) musi wystawić fakturę, jeśli zażąda tego konsument, czyli nabywca towaru lub usługi, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Istnie­je tu jednak pewne ograniczenie czasowe - obowiązek taki ma Pan, jako podatnik - tylko przez 3 mie­siące liczone od końca miesiąca, w którym towar dostarczono, wykonano usługę albo otrzymano ca­łość lub przynajmniej część zapłaty (czyli firma pobrała zaliczkę, zadatek, przedpłatę itp.).

Są jednak dwa przypadki, kiedy firma nie musi wystawiać faktury, nawet gdy nie minął wyżej wymieniony termin. W pierwszym mamy do czynienia z zaliczką na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w drugim, gdy transakcja dotyczy: dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu prze­wodowego, świadczenia usług: telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, dostawy wody, odbioru ścieków itp., zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałych usług sanitarnych, najmu, dzier­żawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, ochrony osób oraz usług dozoru i przechowania mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej, dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej oraz gazu prze­wodowego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA