| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak odliczyć VAT wynikający z decyzji naczelnika urzędu celnego

Jak odliczyć VAT wynikający z decyzji naczelnika urzędu celnego

Podmioty dokonujące importu towarów przeznaczonych do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, stają się czasami stronami postępowań prowadzonych przez naczelników urzędów celnych, w wyniku których wydawane są decyzje „domiarowe” w cle i w podatku VAT (a czasami też i w akcyzie).

Niespodzianki takie zdarzają się nie tylko w przypadku, gdy importer samodzielnie dokonuje zgłoszenia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu („cli” te towary), ale także w sytuacjach, gdy korzysta w tym zakresie z usług profesjonalistów, tj. agencji celnych.

Decyzję o wymiarze podatku z tytułu importu wystawia naczelnik urzędu celnego a nie naczelnik urzędu skarbowego, gdyż to naczelnik UC jest organem podatkowym w podatku VAT z tytułu importu (ten sam naczelnik, u którego cliliśmy towar).

W decyzjach tych nie tylko określana jest prawidłowa kwota podatku, ale również wskazywana jest wysokość różnicy pomiędzy podatkiem już uiszczonym przy cleniu a tym właściwym (wysokość „domiaru”), którą to różnicę musimy uiścić w ciągu 10 dni od dnia otrzymania takiej decyzji.

Kiedy już zapłacimy ten dodatkowy podatek, częstokroć po upływie roku czy dwóch od dnia importu towarów, zaczynamy zastanawiać się, jak takie cudo odliczyć od podatku należnego, tj. za który okres mamy go odliczyć – czy za okres bieżący, czy też musimy korygować deklaracje „wstecz” za miesiąc, kiedy nastąpił faktyczny import.

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 86 ustawy o VAT. Jak wynika z punktu 6 ustępu 10 tego artykułu, w przypadku decyzji „domiarowych”, wydawanych przez naczelników urzędów celnych (ew. korygowanych w postępowaniu odwoławczym przez dyrektorów izb celnych), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję. Warunkiem jest jednak to, że podatnik zapłaci podatek wynikający z tej decyzji.

Pamiętać również należy o tym, że w myśl ust. 11 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Dodatkowo, jak zaznacza Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w wydanej w imieniu Ministra Finansów indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ITPP2/443-493/10/KT z dnia 29 lipca 2010 r., w przypadku nie skorzystania od razu z możliwości określonych w art. 86 ust. 10 lub 11, podatnik może w ostateczności obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Nie może to się jednak stać później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Polecamy: VAT 2011


Tak więc, niezależnie od tego, czy odliczenia podatku wynikającego z decyzji domiarowej organów celnych będziemy dokonywać od razu, czy też z jakiegoś powodu po pewnym czasie (w ciągu 5 lat), to zawsze obniżamy kwotę podatku należnego za okres w którym otrzymaliśmy decyzję „domiarową”, a nie za okres, w którym dokonaliśmy faktycznego importu.

Polecamy: Podatki 2011

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK