Jak odliczyć VAT wynikający z decyzji naczelnika urzędu celnego
REKLAMA
REKLAMA
Niespodzianki takie zdarzają się nie tylko w przypadku, gdy importer samodzielnie dokonuje zgłoszenia towaru do procedury dopuszczenia do obrotu („cli” te towary), ale także w sytuacjach, gdy korzysta w tym zakresie z usług profesjonalistów, tj. agencji celnych.
REKLAMA
Decyzję o wymiarze podatku z tytułu importu wystawia naczelnik urzędu celnego a nie naczelnik urzędu skarbowego, gdyż to naczelnik UC jest organem podatkowym w podatku VAT z tytułu importu (ten sam naczelnik, u którego cliliśmy towar).
W decyzjach tych nie tylko określana jest prawidłowa kwota podatku, ale również wskazywana jest wysokość różnicy pomiędzy podatkiem już uiszczonym przy cleniu a tym właściwym (wysokość „domiaru”), którą to różnicę musimy uiścić w ciągu 10 dni od dnia otrzymania takiej decyzji.
Kiedy już zapłacimy ten dodatkowy podatek, częstokroć po upływie roku czy dwóch od dnia importu towarów, zaczynamy zastanawiać się, jak takie cudo odliczyć od podatku należnego, tj. za który okres mamy go odliczyć – czy za okres bieżący, czy też musimy korygować deklaracje „wstecz” za miesiąc, kiedy nastąpił faktyczny import.
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 86 ustawy o VAT. Jak wynika z punktu 6 ustępu 10 tego artykułu, w przypadku decyzji „domiarowych”, wydawanych przez naczelników urzędów celnych (ew. korygowanych w postępowaniu odwoławczym przez dyrektorów izb celnych), prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję. Warunkiem jest jednak to, że podatnik zapłaci podatek wynikający z tej decyzji.
REKLAMA
Pamiętać również należy o tym, że w myśl ust. 11 tego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Dodatkowo, jak zaznacza Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w wydanej w imieniu Ministra Finansów indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ITPP2/443-493/10/KT z dnia 29 lipca 2010 r., w przypadku nie skorzystania od razu z możliwości określonych w art. 86 ust. 10 lub 11, podatnik może w ostateczności obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Nie może to się jednak stać później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
Polecamy: VAT 2011
Tak więc, niezależnie od tego, czy odliczenia podatku wynikającego z decyzji domiarowej organów celnych będziemy dokonywać od razu, czy też z jakiegoś powodu po pewnym czasie (w ciągu 5 lat), to zawsze obniżamy kwotę podatku należnego za okres w którym otrzymaliśmy decyzję „domiarową”, a nie za okres, w którym dokonaliśmy faktycznego importu.
Polecamy: Podatki 2011
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat