Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego
REKLAMA
REKLAMA
W kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z otrzymaniem decyzji Naczelnika Urzędu Celnego wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydając w tym przedmiocie stosowną (nadal aktualną) interpretację indywidualną z 25 listopada 2011 r. (sygn. nr ITPP2/443-1237/11/AF).
REKLAMA
Z opisu stanu faktycznego sprawy wynika, że podczas przeprowadzonej kontroli celno-podatkowej stwierdzono naruszenie przez podatnika (składającego wniosek) warunku zezwalającego na stosowanie zwolnienia z należności celnych dla paliwa. Powyższe spowodowało powstanie długu celnego. Ponadto, zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy prawo celne, Izba Celna stwierdziła, iż wskazane naruszenie skutkuje koniecznością uiszczenia podatku od towarów i usług, którego wysokość określa się według stanu i wartości celnej towaru w dniu naruszenia warunku i według stawek celnych obowiązujących w tym dniu. Na tle powyższego, wątpliwości Spółki wzbudziła kwestia, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony w miesiącu otrzymania decyzji wydanych przez Naczelnika Urzędu Celnego.
Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii niezbędne jest wyjaśnienie kilku kluczowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).
I tak, w przypadku importu towarów podatnicy, co do zasady, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek (wyjątek stanowią rozliczenia uproszczone, gdzie import podatnicy po spełnieniu odpowiednich warunków rozliczają w deklaracji VAT). Zgłoszenie celne podlega weryfikacji organu podatkowego. Jeżeli okaże się nieprawidłowe, wówczas kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów określa naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji (art. 33 ust. 1, art. 34 ustawy o VAT).
Dalej, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego w przypadku importu towarów stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego bądź też deklaracji importowej. W przypadku decyzji celnych (tzn. wydanych przez Naczelnika Urzędu Celnego) prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję lub w rozliczeniu za dwa kolejne okresy rozliczeniowe (art. 86 ust. 10 pkt 6, ust. 11 ustawy o VAT). Ponadto, obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.
Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał
Sprzedaż towarów używanych zwolniona z VAT – zmiany 2014
Z treści ww. przepisów wynika, że uprawnienie do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego obligatoryjnym jest również uiszczenie podatku z niej wynikającego. Zatem, jeżeli podatnik otrzyma decyzję naczelnika urzędu celnego określającą w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów, oraz dokona zapłaty podatku wynikającego z tej decyzji, wówczas przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zatem wracając na grunt wskazanego na wstępie stanu faktycznego nie ulega wątpliwości, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Uprawnienie to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała decyzję naczelnika urzędu celnego, określającą w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów, pod warunkiem iż dokonała zapłatę podatku wynikającego z decyzji.
Katarzyna Ignaczak, Praktykantka w ECDDP Sp. z o.o.
Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat