reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

Prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego trzeba jeszcze zapłacić podatek z niej wynikający.

W kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z otrzymaniem decyzji Naczelnika Urzędu Celnego wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydając w tym przedmiocie stosowną (nadal aktualną) interpretację indywidualną z 25 listopada 2011 r. (sygn. nr ITPP2/443-1237/11/AF).

Z opisu stanu faktycznego sprawy wynika, że podczas przeprowadzonej kontroli celno-podatkowej stwierdzono naruszenie przez podatnika (składającego wniosek) warunku zezwalającego na stosowanie zwolnienia z należności celnych dla paliwa. Powyższe spowodowało powstanie długu celnego. Ponadto, zgodnie z art. 37 ust. 3 ustawy prawo celne, Izba Celna stwierdziła, iż wskazane naruszenie skutkuje koniecznością uiszczenia podatku od towarów i usług, którego wysokość określa się według stanu i wartości celnej towaru w dniu naruszenia warunku i według stawek celnych obowiązujących w tym dniu. Na tle powyższego, wątpliwości Spółki wzbudziła kwestia, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony w miesiącu otrzymania decyzji wydanych przez Naczelnika Urzędu Celnego.

Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej kwestii niezbędne jest wyjaśnienie kilku kluczowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT).

I tak, w przypadku importu towarów podatnicy, co do zasady, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek (wyjątek stanowią rozliczenia uproszczone, gdzie import podatnicy po spełnieniu odpowiednich warunków rozliczają w deklaracji VAT). Zgłoszenie celne podlega weryfikacji organu podatkowego. Jeżeli okaże się nieprawidłowe, wówczas kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów określa naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji (art. 33 ust. 1, art. 34 ustawy o VAT).

Dalej, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego w przypadku importu towarów stanowi suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego bądź też deklaracji importowej. W przypadku decyzji celnych (tzn. wydanych przez Naczelnika Urzędu Celnego) prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję lub w rozliczeniu za dwa kolejne okresy rozliczeniowe (art. 86 ust. 10 pkt 6, ust. 11 ustawy o VAT). Ponadto, obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2013 - IV kwartał

Sprzedaż towarów używanych zwolniona z VAT – zmiany 2014

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego
Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi198.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama