| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Korekta deklaracji kwartalnej a odsetki

Korekta deklaracji kwartalnej a odsetki

Rozliczam się z VAT jako tzw. mały podatnik. Muszę złożyć korektę deklaracji VAT–7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r., bo przypadkowo zaniżyłem VAT należny, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Czy powinienem doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

W tej sytuacji można by zastosować obniżone odsetki za zwłokę ale tylko jeżeli złoży Pan korektę deklaracji i w ciągu siedmiu dni wpłaci wynikającą z niej zaległość podatkową.

Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Od 1 stycznia 2009 r. do Ordynacji podatkowej wprowadzono nowy przepis, na podstawie którego podatnicy w pewnych sytuacjach mogą stosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę.

Będzie tak w przypadku złożenia przez Pana prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w terminie siedmiu dni od dnia złożenia poprawionej deklaracji, zaległości podatkowej. Niższa stawka odsetek to 75% stawki podstawowej. Aktualnie (16 lipca 2009 r.) podstawowa stawka odsetek dla fiskusa wynosi 10% Zatem w chwili obecnej stawka obniżona wyniosłaby 7,50%.

Przepisy regulują również takie sytuacje, w których zastosowanie niższych odsetek dla fiskusa nie byłoby możliwe. Obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji, która:
1) złożona została po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonana została w wyniku czynności sprawdzających.

Należy również pamiętać, że odsetki za zwłokę powinny być wpłacane bez wezwania organu podatkowego. W przypadku gdy dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.

Ponadto, odsetki za zwłokę naliczane są przez podatnika, płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią odpowiadającą za zaległości podatkowe.

Jak to jednak często bywa przy stosowaniu polskiego prawa podatkowego, po wejściu w życie nowych regulacji o obniżonych odsetkach pojawiło się sporo wątpliwości m. in., do których należności wobec fiskusa można je stosować, czy do tych powstałych tylko po 1 stycznia 2009 r., czy również do tych sprzed tej daty.

W związku z powyższym Minister finansów opublikował więc ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnia wątpliwości. I tak zgodnie z pismem z 12 lutego 2009 r. (nr PK4/8012/18 /LJO/09/58), w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki normalnej.
Artykuł 56 § 1b Ordynacji podatkowej zawiera również wyłączenie stosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę w odniesieniu do korekt składanych w związku z kontrolą podatkową lub czynnościami sprawdzającymi, mimo że te korekty są prawnie skuteczne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »