reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zastrzeżenie prawa własności na fakturze - kiedy odliczyć VAT

Zastrzeżenie prawa własności na fakturze - kiedy odliczyć VAT

Nabywca może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie później niż w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę. Dla dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy. Dla ustalenia, czy doszło do dostawy towarów, nie ma znaczenia, czy na nabywcę przeszło prawo własności. Znaczenie ma fakt, czy nabywca ma faktyczną możliwość dysponowania otrzymanym towarem.

Zastrzeżenie prawa własności - pytanie podatnika

Na fakturze zakupowej mam informację, że towar stanowi własność sprzedającego do momentu całkowitego uregulowania faktury zgodnie z art. 589–591 k.c. Kiedy mogę odliczyć VAT? Czy już w momencie otrzymania towaru i faktury (ten sam miesiąc), czy muszę czekać, aż ureguluję całą należność?

Może Pan dokonać odliczenia w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał Pan fakturę i towar, gdy zakupionym towarem można swobodnie dysponować.

Zasady odliczania VAT

Nabywca może odliczyć VAT w rozliczeniu za okres, kiedy u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie później niż w rozliczeniu za okres, kiedy otrzymał fakturę. Dlatego obecnie sam fakt posiadania faktury nie oznacza, że możemy odliczyć VAT. Trzeba również ustalić, czy u sprzedawcy powstał już obowiązek podatkowy. Dla dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy.

W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że nie można utożsamiać użytego przez ustawodawcę pojęcia „rozporządzanie towarami jak właściciel” jedynie w sensie prawnym. W wyroku z 28 maja 2010 r. (sygn. akt I FSK 963/09) NSA uznał, że:

(...) z punktu widzenia opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług istotne jest nie tyle przeniesienie prawa własności, lecz przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel; w unormowaniu tym chodzi zatem o aspekt faktyczny sprowadzający się do przekazania faktycznej możliwości dysponowania towarem, a nie rozporządzania nim w sensie prawnym.

W orzeczeniu z 3 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Gd 642/09) WSA w Gdańsku zauważał, że:

(...) prawa do rozporządzania towarem jak właściciel nie można bowiem interpretować jako prawa własności w znaczeniu cywilistycznym.

W omawianym przypadku sprzedawca zastrzega sobie prawo własności towaru do czasu uregulowania należności. W takim przypadku zgodnie z art. 589 k.c. właścicielem prawnym kupionego towaru staje się Pan dopiero z chwilą uregulowania należności sprzedawcy. Jak już zostało powiedziane, dla ustalenia, czy doszło do dostawy towarów, nie ma znaczenia, czy nabywcą w sensie prawnym jest właściciel. Znaczenie ma, czy może rozporządzać towarem jak właściciel. Nie wystarczy, że sprzedawca wydał mu towar. Sądy w wydawanym orzeczeniach zwracają uwagę, że w tym przypadku znaczenie ma fakt, czy nabywca ma faktyczną możliwość dysponowania otrzymanym towarem. W wyroku NSA z 28 listopada 2012 r. (sygn. akt I FSK 59/12) czytamy:

W świetle przedstawionej przez Sąd I instancji interpretacji pojęcia „dostawy towarów” w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, nie ma więc wątpliwości, że obowiązkiem organów w przedmiotowej sprawie, powinno być ustalenie okoliczności, czy skarżąca Spółka dokonywała w każdym przypadku przekazania Dystrybutorowi faktycznej możliwości dysponowania towarem (wyrobami ceramicznymi).

Dlatego gdy otrzymał Pan towar i może nim swobodnie dysponować – nie trzeba czekać z odliczeniem VAT do czasu, gdy cała należność zostanie uregulowana.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

SŁOWNICZEK

Dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 7, art. 19a, art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama