reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczyć VAT z faktury korygującej, gdy nie wskazano przyczyny jej wystawienia

Czy można odliczyć VAT z faktury korygującej, gdy nie wskazano przyczyny jej wystawienia

Otrzymaliśmy trzy faktury korygujące bez podanej przyczyny ich wystawienia. Czy możemy je rozli­czyć, czy trzeba czekać na kolejną korektę? Po korekcie kwota VAT do odliczenia nam zdecydowanie wzrosła, dlatego zależy nam na jej rozliczeniu.

Elementem, jaki powinna zawierać faktura korygująca, jest wskazanie przyczyny jej wystawienia. Brak tego elementu nie jest jednak błędem, który powoduje, że faktura korygująca nie może być rozliczona zarówno przez sprzedawcę, jak i przez nabywcę. Nabywca może być jedynie ukarany sankcją z Kodeksu karnego skarbowego. Dla Państwa, jako nabywcy, najważniejsza jest informacja, czy jest to faktura „in plus" czy „in minus". Jeżeli na podstawie otrzymanej faktury korygującej jest to możliwe do określenia i nie kwestionują Państwo podstawy jej wystawienia, to nie ma przeciwwskazań, aby taką fakturę rozli­czyć. Mogą Państwo wystąpić do sprzedawcy, aby wystawił korektę do otrzymanej faktury korygującej. Nie muszą Państwo jednak czekać na otrzymanie takiej korekty. Z takiej faktury odliczamy VAT na zasa­dach ogólnych, tj. w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, ale nie wcześniej niż w miesiącu jej otrzymania.

Czy można odliczyć VAT z faktury za transport pracowników na imprezy integracyjne

Przepisy nie zabraniają też wystawiania w takich sytuacjach not korygujących. Nadal nota korygująca nie może korygować tylko pomyłek wartościowych faktury, takich jak: miara i ilość towarów lub zakres wykonanych usług, cena jednostkowa netto, kwota opustów lub obniżek cen, wartość sprzedaży netto, stawka i kwota podatku, suma wartości sprzedaży netto oraz kwota należności ogółem.

Nie ma przeszkód, aby wystawić notę korygującą do otrzymanej faktury korygującej. Przeszkodą może być jednak niewiedza nabywcy, dlaczego faktura korygująca została wystawiona.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama