Czy można odliczyć VAT z faktury korygującej, gdy nie wskazano przyczyny jej wystawienia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Elementem, jaki powinna zawierać faktura korygująca, jest wskazanie przyczyny jej wystawienia. Brak tego elementu nie jest jednak błędem, który powoduje, że faktura korygująca nie może być rozliczona zarówno przez sprzedawcę, jak i przez nabywcę. Nabywca może być jedynie ukarany sankcją z Kodeksu karnego skarbowego. Dla Państwa, jako nabywcy, najważniejsza jest informacja, czy jest to faktura „in plus" czy „in minus". Jeżeli na podstawie otrzymanej faktury korygującej jest to możliwe do określenia i nie kwestionują Państwo podstawy jej wystawienia, to nie ma przeciwwskazań, aby taką fakturę rozliczyć. Mogą Państwo wystąpić do sprzedawcy, aby wystawił korektę do otrzymanej faktury korygującej. Nie muszą Państwo jednak czekać na otrzymanie takiej korekty. Z takiej faktury odliczamy VAT na zasadach ogólnych, tj. w miesiącu powstania obowiązku podatkowego, ale nie wcześniej niż w miesiącu jej otrzymania.
Czy można odliczyć VAT z faktury za transport pracowników na imprezy integracyjne
Przepisy nie zabraniają też wystawiania w takich sytuacjach not korygujących. Nadal nota korygująca nie może korygować tylko pomyłek wartościowych faktury, takich jak: miara i ilość towarów lub zakres wykonanych usług, cena jednostkowa netto, kwota opustów lub obniżek cen, wartość sprzedaży netto, stawka i kwota podatku, suma wartości sprzedaży netto oraz kwota należności ogółem.
Nie ma przeszkód, aby wystawić notę korygującą do otrzymanej faktury korygującej. Przeszkodą może być jednak niewiedza nabywcy, dlaczego faktura korygująca została wystawiona.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106j ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat