Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli wydatki zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, to na Państwu jako pracodawcy nie ciąży obowiązek wykazania z tego tytułu podatku należnego. Nie przysługuje Państwu też prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z organizacją zabawy karnawałowej. Zakupy dokonane w związku z dysponowaniem środkami ZFŚS nie są związane z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, lecz z działalnością socjalną, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS. W tym przypadku, Państwo nie występują w charakterze podatnika VAT. Dlatego świadczenia na rzecz pracowników i ich dzieci, dokonane z wykorzystaniem środków ZFŚS, nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu VAT, co powoduje, że Państwo nie naliczają od nich podatku należnego.
Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 lipca 2013 r. (sygn. ITPP1/443-356/13/DM), dotyczącej opodatkowania zakupu towarów sfinansowanych ze środków ZFŚS, przekazanych pracownikom m.in. z okazji świąt Bożego Narodzenia, czytamy, że:
(...) w zakresie nabywania ze środków ZFŚS i nieodpłatnego bądź częściowo odpłatnego „przekazania" na rzecz pracowników towarów i usług nabytych od podmiotów trzecich, Wnioskodawca nie będzie występować jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z tym wykonywana działalność w zakresie administrowania funduszem socjalnym, nie będzie podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 2 pkt 1-2, art. 86 ust. 1-2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat