REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacja festynu dla pracowników i członków ich rodzin - skutki w VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Organizacja festynu dla pracowników i członków ich rodzin - skutki w VAT
Organizacja festynu dla pracowników i członków ich rodzin - skutki w VAT

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy organizują festyny dla pracowników i członków ich rodzin. Rodzi to u nich wiele pytań. Czy mają wówczas prawo odliczyć podatek naliczony i czy powinni opodatkować nieodpłatne świadczenie zarówno w części odnoszącej się do pracowników, jak i członków ich rodzin?

Podstawową zasadą ustawy o podatku od towarów i usług (zwaną dalej ustawą o VAT) jest zawarte w art. 86 ust. 1 prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Przez „wykorzystywanie do czynności opodatkowanych” należy rozumieć związek nabywanych towarów i usług z prowadzoną działalnością gospodarczą (opodatkowaną).

Autopromocja

Może być to związek bezpośredni (nabyte towary i usługi zostaną wykorzystane do wyprodukowania kolejnych towarów do dalszej sprzedaży) lub pośredni. Przykładem związku pośredniego jest poniesienie kosztów szkolenia lub integracji pracowników. Ma to wpływ na zwiększenie zaangażowania pracowników oraz ich wydajności w pracy, a to niewątpliwie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a zatem również pośrednio na działalność opodatkowaną.

Firma ABC będąca czynnym podatnikiem VAT, wykonująca tylko czynności opodatkowane tym podatkiem (transport, spedycja), zorganizowała imprezę dla pracowników i członków ich rodzin o nazwie: ”Festyn Spedytora”. Przygotowanie spotkania zleciła agencji, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług. W ramach festynu zaplanowano wiele atrakcji dla dorosłych i dzieci. Agencja zajęła się także przygotowaniem posiłków. Na miejscu festynu rozłożono na stołach różnego rodzaju przekąski, sałatki, owoce, słodycze oraz soki. Do dyspozycji pracowników i ich rodzin był także grill. W imprezie wzięło udział 50 pracowników oraz 30 członków ich rodzin. Firma otrzymała fakturę od agencji, gdzie widniała należność za wykonaną usługę w kwocie 100.000,00 zł brutto (usługodawca zastosował stawkę 23%). Firma pokryła całość kosztów ze środków obrotowych. Firma zastanawia się nad skutkami tych działań w zakresie podatku VAT.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odnośnie prawa do odliczenia podatku naliczonego i opodatkowania czynności organizacji festynu ze środków obrotowych, warto rozpatrywać te zagadnienia osobno w zakresie pracowników oraz członków rodzin. W przypadku pracowników, należy stwierdzić, że nabycie usługi zorganizowania spotkania wykazuje pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Przedsiębiorca ma więc prawo do odliczenia podatku naliczonego (w części dotyczącej pracowników). Natomiast obecność członków rodzin pracowników na imprezie może wpłynąć pozytywnie na pracowników i zwiększyć stopień ich identyfikacji z przedsiębiorstwem. Jednak skutek ten jest zbyt niepewny i nie można stwierdzić nawet pośredniego związku z prowadzeniem działalności opodatkowanej. Jednakże w ramach spotkania członkowie rodzin otrzymują nieodpłatnie określone świadczenia. Stosownie do przepisu art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług (czynność opodatkowana podatkiem VAT) uznaje się również wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Taka sytuacja występuje w naszym przykładzie. W konsekwencji, także w tej sytuacji przedsiębiorca ma prawo odliczyć podatek naliczony od nabycia usługi organizacji spotkania (w części dotyczącej rodzin pracowników).

Jak już zostało wspomniane, nieodpłatne świadczenie usług dla członków rodzin pracowników należy traktować jako odpłatne świadczenie usług, czyli czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Jest więc bezsporne, że przedsiębiorca ma obowiązek opodatkować organizację imprezy w części dotyczącej członków rodzin pracowników. Na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również nieodpłatne świadczenie usług m.in. na cele osobiste pracowników podatnika. W ocenie Autorki, w tym przypadku organizacja spotkania stanowi element działalności gospodarczej (opodatkowanej), dlatego nie jest spełniona przesłanka braku związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca nie opodatkuje więc czynności organizacji imprezy w części dotyczącej pracowników.

Polecamy: Biuletyn VAT

W ramach usługi organizacji festynu agencja przygotowała posiłki, które pozostawiła do dyspozycji pracowników i ich rodzin biorących udział w imprezie. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych. Pojawia się więc pytanie, czy takie przygotowanie posiłków należy uznać za usługę gastronomiczną. Nie ma ustawowej definicji powyższego terminu. Nie należy zrównywać pojęć usługi gastronomicznej i cateringowej. Usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany (w restauracji, innym lokalu). Catering oznacza usługę przygotowywania i dostarczania na zamówienie gotowych potraw w miejsce wskazane przez zamawiającego lub na organizacji przyjęć.

Takie definicje występują przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19.05.2016r., znak: IBPP2/4512-195/16/E. W naszym przykładzie mamy zapewne do czynienia z cateringiem, ponieważ posiłki wydawane są na świeżym powietrzu, a nie w lokalu usługodawcy. Nie ma więc przeszkód, aby pracodawca odliczył podatek naliczony od nabywanych usług w całości.

Mając na uwadze wszystkie powyższe kwestie, w podanym przykładzie, rozliczenia w podatku VAT powinny wyglądać następująco. Firma ABC ma prawo odliczyć podatek naliczony od całości nabywanej usługi, zarówno w części dotyczącej pracowników, jak i członków ich rodzin. Czynnością opodatkowaną jest natomiast jedynie nieodpłatne świadczenie usług na rzecz członków rodzin pracowników. Opodatkowaniu będzie podlegać ta część kwoty finansowanej ze środków obrotowych, która zostanie ustalona w oparciu o proporcję liczby członków rodzin pracowników w ogólnej liczbie uczestników imprezy. W ten sposób będzie można określić podstawę opodatkowania dla nieodpłatnych świadczeń (stosowanie do art. 29a ust. 5 ustawy o VAT jest to koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika) oraz wysokość samego podatku należnego.

Autopromocja

Dominika Tracz, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA