Nowelizacja ustawy VAT. Slim VAT 3. Co się zmienia?
REKLAMA
REKLAMA
- Uproszczenie i przyspieszenie rozliczania VAT
- Przepisy w zakresie podatku od zysków kapitałowych również objęte zmianami
- Usługa Twój e-PIT będzie miała szersze zastosowanie
- Nowe przepisy liberalizują warunki szybszego zwrotu VAT
Uproszczenie i przyspieszenie rozliczania VAT
Parlament planuje wprowadzić długo wyczekiwany tzw. pakiet Slim VAT 3. Według legislatywy proponowane rozwiązania mają ułatwić i skrócić czas rozliczania podatku VAT.
REKLAMA
W nowelizacji znajdą się zmiany dotyczące podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych obejmującego kwestię opodatkowania przychodów z najmu. Obecnie podmioty wykazujące przychód z najmu płacą fiskusowi 8,5 proc. od kwot nieprzekraczających 100 tys. zł zaś powyżej tego limitu stawka rośnie do 12,5 proc. Po zmianach małżonkom zostanie przyznany podwójny limit.
Przepisy w zakresie podatku od zysków kapitałowych również objęte zmianami
Obecnie od dochodów z funduszy inwestycyjnych pobierany jest podatek zryczałtowany, co prowadzi do braku możliwości kompensacji dochodów z tego źródła ze stratami np. z akcji. Po nowelizacji przepisów dochody z funduszy będą mogły być kompensowane ze stratami z dochodami z innych dochodów kapitałowych.
Zmianie poddane zostaną również zasady rozliczenia dochodów z obligacji, które zostały zakupione na rynku wtórnym. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, chodzi o to, by nie odprowadzać podatku od kwoty większej niż realny zysk.
Usługa Twój e-PIT będzie miała szersze zastosowanie
Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą miały możliwość złożenia zeznania podatkowego przy użyciu ministerialnej platformy. Zmiany dotyczyć będą także obowiązku składania jednolitych plików kontrolnych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz przez firmy. Przede wszystkim zmieniono termin wprowadzenia obowiązku wysyłania JPK z danymi z podatków dochodowych – a więc w przypadku JPK CIT obowiązek wejdzie w życie od 31 grudnia 2025 roku, zaś w przypadku JPK PIT – od 31 grudnia 2026 r. Poza tym przepisy precyzują, że jednolite pliki kontrolne mają być wysyłane po zakończeniu roku podatkowego, a nie miesiąca czy kwartału.
Nowe przepisy liberalizują warunki szybszego zwrotu VAT
REKLAMA
Doprecyzowane zostały zasady stosowania kursu przeliczeniowego przez tzw. podatników bezgotówkowych dla faktur korygujących, w przypadku gdy faktura została wystawiona w walucie obcej. Przewidziano rozszerzenie możliwości przeznaczenia środków, które zgromadzone są na rachunku VAT, na kolejne podatki oraz opłaty, m.in. na podatek od sprzedaży detalicznej.
Ustawa wprowadza też system miarkowania sankcji VAT, nakazujący brać pod uwagę sytuację ekonomiczną podatnika. Oznacza to, że organy podatkowe podczas ustalania sankcji VAT będą uwzględniały konkretne okoliczności danej sprawy, a sankcje będą miały charakter zindywidualizowany.
Sejm planuje wdrożenie nowych przepisów na 1 lipca 2023 r.
Autor: Sandra Telman, Senior Consultant ID Advisory
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat