Mały podatnik VAT – zmiana limitu na 2 mln euro
REKLAMA
REKLAMA
Korzyści związane ze statusem małego podatnika VAT
Jednym z przywilejów małych podatników jest możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT (zamiast miesięcznych które są standardem).
REKLAMA
Kolejnym przywilejem jest rozliczanie metodą kasową. Założenie metody kasowej to rozliczenia w momencie zapłaty. Standardem jest powstanie obowiązku w podatku VAT w momencie wykonania usługi lub dostawy towaru.
Zgodnie z art. 21 ustawy VAT mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty po uprzednim zawiadomieniu na piśmie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę.
Kim jest mały podatnik VAT
Mały podatnik VAT jest podmiotem rozliczającym VAT według określonych reguł. Podatnicy z tej kategorii stanowią znaczną część przedsiębiorców. Firma osiągająca większe obroty jest statystycznie uprzywilejowana wobec drobnych przedsiębiorców. Z tego powodu podatnicy osiągający przychód w określonym limicie mogą liczyć na przywileje podatkowe. Limit małego podatnika VAT jest ustalany w euro, zmiana następuje corocznie na podstawie kursu euro z 1 października. Zgodnie z definicją ustawową małym podatnikiem jest przedsiębiorca:
- u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro,
- prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi,
- zarządzający alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45 000 euro
Jak ustalany jest limit dla małego podatnika VAT
Limit małego podatnika VAT jest ustalany na podstawie kursu euro z konkretnego dnia.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Planowana zmiana w prawie, polegająca na podwyższeniu limitu małego podatnika VAT z 1,2 mln euro do 2 mln euro, była znana już w poprzednim roku, jednak dopiero w połowie kwietnia 2023 r. nowy limit uzyskał akceptację sejmu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat