VAT i akcyza w imporcie - zmiany dot. wzoru oświadczenia
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 6 kwietnia 2023 r. na stronie podatki.gov.pl została zaktualizowana informacja dotycząca wzoru oświadczenia oraz organu właściwego do jego złożenia, w ramach ułatwień związanych:
REKLAMA
- z rozliczeniem kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (art. 33a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług),
- ze zwolnieniem z zabezpieczenia kwoty podatku VAT w imporcie (art. 33 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług),
- ze zwolnieniem z zabezpieczenia kwoty podatku akcyzowego w imporcie (art. 28 ustawy o podatku akcyzowym).
VAT i akcyza w imporcie - wzór oświadczenia. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów wskazuje, że korzystanie z niektórych ułatwień określonych w przepisach podatkowych wymaga od podatnika wykazania, że spełnia on określone tymi przepisami warunki. Na potwierdzenie spełnienia warunków podatnik może przedstawić:
- zaświadczenie wydane przez właściwy organ, albo
- oświadczenie o określonej treści.
Podatnik składa zaświadczenie albo oświadczenie, jeżeli chce korzystać:
- z rozliczenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (art. 33a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług),
- ze zwolnienia z zabezpieczenia kwoty podatku VAT w imporcie (art. 33 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług),
- ze zwolnienia z zabezpieczenia kwoty podatku akcyzowego w imporcie (art. 28 ustawy o podatku akcyzowym).
Aby ułatwić formalności polegające na złożeniu przez podatnika oświadczeń oraz ujednolicić występującą praktykę, opracowany został wzór oświadczenia.
Organ, do którego należy złożyć oświadczenie
Jeżeli podatnik chce korzystać z rozliczenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (art. 33a ustawy o VAT), to oświadczenie składa do naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Jeśli podatnik nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju – oświadczenie składa do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
Jeżeli podatnik chce korzystać zarówno z rozliczenia kwoty podatku VAT należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (art. 33a ustawy o VAT), jak i ze zwolnienia z zabezpieczenia należności podatkowych – to oświadczenie składa do naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania.
Natomiast gdy podatnik chce korzystać tylko ze zwolnienia z zabezpieczenia należności podatkowych – to oświadczenie składa do naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego w sprawie zwolnienia z zabezpieczenia.
Wymóg przedstawienia naczelnikowi urzędu celno-skarbowego zaświadczeń/oświadczeń powinien być realizowany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC), przy użyciu usługi „Złóż dane oświadczeń i zaświadczeń”.
Nie ma obowiązku przedkładania oświadczeń, o ile są one dostępne organowi celno-skarbowemu.
Organ, któremu złożono oświadczenia wprowadza je do Systemu SZPROT, a pozostałe organy korzystają z tych danych.
Oświadczenie sporządzone według rekomendowanego wzoru może być złożone tylko do jednego organu celno-skarbowego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat