Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W opisanym w pytaniu przypadku, kwoty otrzymywane przez Państwa w związku z dostawą wadliwych komponentów bądź materiałów do produkcji stanowią odszkodowanie zdefiniowane w art. 471 k.c., pozostające poza zakresem opodatkowania VAT. Nie stanowi ono bowiem wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, lecz ma na celu zrekompensowanie (naprawienie) poniesionej szkody, którą wyrządzili Państwu nierzetelni kontrahenci.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 lutego 2012 r. (sygn. IBPP2/443-1244/11/AB) czytamy:
Obciążenie podwykonawcy kosztami, jakie poniósł Wnioskodawca wskutek niewłaściwego wykonania przez niego zobowiązania, wiąże się zwykle z odpowiedzialnością odszkodowawczą określoną przepisami kodeksu cywilnego lub wynika z zawartej umowy. Wobec tego, wskazane kwoty, jako stanowiące należności o charakterze odszkodowawczym i nie wiążące się ze świadczeniem usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 471 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat