Obowiązek podatkowy od opłaconej z góry usługi reklamy nabytej od podatnika unijnego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Opisanej w pytaniu usługi nie można potraktować jako usługi ciągłej, rozliczanej w okresach rozliczeniowych, w odniesieniu do której miałby zastosowanie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Z Pana pytania wynika bowiem, że usługa będzie wykonywana tylko w jednym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym roku. Ponadto, usługa ta została opłacona jednorazowo z góry za cały okres jej trwania w terminie wskazanym w fakturze wystawionej przez kontrahenta unijnego. Dlatego też należy uznać, że dokonana wpłata obejmowała całą wartość nabytej usługi przed jej wykonaniem. W konsekwencji obowiązek podatkowy powinien zostać rozpoznany zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Przepis ten ma bowiem zastosowanie również w odniesieniu do importu usług, których miejsce świadczenia jest określane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT (czyli według siedziby bądź stałego miejsca prowadzenia działalności usługobiorcy). Oznacza to, że w opisanym w pytaniu przypadku obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi reklamowej powstał w dniu, w którym dokonana została zapłata należności za usługę przed jej wykonaniem.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwietnia 2014 r. (sygn. ILPP4/443-50/14-4/ISN) czytamy:
W myśl art. 19a ust. 3 ustawy - usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. W przedmiotowej sprawie powyższy przepis nie ma zastosowania, ponieważ:
- w związku z nabytą usługą reklamy nie zostały ustalone następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń - Zainteresowany wskazał, że w przypadku zakupionej przez niego usługi został ustalony tylko jeden okres rozliczeniowy;
- usługa nie jest świadczona w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok - Wnioskodawca wyjaśnił, że po zakończeniu obecnego okresu rozliczeniowego nie będzie dalej korzystał z usługi.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Tym samym, stanowisko Zainteresowanego, zgodnie z którym obowiązek podatkowy z tytułu nabytej usługi powstał po zakończeniu okresu rozliczeniowego, tj. 17 marca 2014 r., jest nieprawidłowe.
Podstawowe znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabytej przez Wnioskodawcę usługi ma to, że zapłacił on należność za nabytą usługę w terminie 14 dni od daty wystawienia przez kontrahenta szwajcarskiego faktury, czyli od dnia 18 marca 2013 r. Zatem dokonał on wpłaty obejmującej całą wartość nabytej usługi przed jej wykonaniem. (...) Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz treść powołanego przepisu należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy z tytułu dokonanego przez Zainteresowanego importu usługi powstał w dniu, w którym dokonał on - w 2013 r. - zapłaty należności za usługę przed jej wykonaniem.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 3 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat