reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług druku ulotek

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług druku ulotek

20 czerwca 2015 r. drukarnia otrzymała zlecenie wydrukowania ulotek na materiałach własnych zleceniodawcy. Drukarnia wydrukowała ulotki 27 czerwca 2015 r. i telefonicznie poinformowała klienta o możliwości ich odebrania. Klient odebrał zamówione ulotki 2 lipca 2015 r. Kiedy należy rozliczyć VAT od wykonanej usługi?

Wykonaną usługę powinni Państwo rozliczyć w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r. Obowią­zek podatkowy z tytułu świadczenia usługi wydrukowania ulotek powstał w dniu wykonania usługi, czyli 27 czerwca 2015 r. Moment odbioru towaru przez klienta nie wpływa na moment rozpoznania obo­wiązku podatkowego.

W przedstawionym przypadku nie mają zastosowania szczególne zasady ustalania obowiązku po­datkowego w VAT dla usług drukowania, które zostały przewidziane w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. c) ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu obowiązek podatkowy od usług drukowania, w przypadku gdy są one świadczone na rzecz innego podatnika, powstaje w dniu wystawienia faktury. Dotyczy to jednak tylko usług drukowania książek oraz gazet, czasopism i magazynów.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku dostawy: książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek, na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o podob­nym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. c) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama