reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy otrzymanie wpłaty na poczet nieokreślonych zamówień skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT

Czy otrzymanie wpłaty na poczet nieokreślonych zamówień skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w VAT

10 czerwca 2015 r. otrzymałem od stałego kontrahenta wpłatę w wysokości 8000 zł na poczet przyszłych, nieokreślonych na razie zamówień. Pierwsze zamówienie towarowe po dokonaniu powyższej wpłaty kontrahent złożył 4 lipca 2015 r. Dokonując zamówienia, kontrahent wskazał, że zapłatę za nie, tj. 3000 zł brutto, mam potrącić z wpłaconej 10 czerwca 2015 r. kwoty. Czy mogę uznać wpłaconą w czerwcu kwotę za zaliczkę i opodatkować ją w deklaracji za czerwiec?

W przypadku czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, otrzy­manie części lub całości zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi przyspiesza mo­ment powstania obowiązku podatkowego. W takiej sytuacji, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty, ale tylko w przypadku, gdy między otrzyma­niem przez podatnika określonej kwoty a czynnością podlegającą opodatkowaniu istnieje bezpośredni związek.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Otrzymywanie kwot na poczet przyszłych, nieskonkretyzowanych świadczeń nie skutkuje po­wstawaniem obowiązku podatkowego w VAT. Otrzymanie takich kwot skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego dopiero z chwilą skonkretyzowania świadczeń, których dotyczą. W związku z tym, otrzy­manie przez Pana 10 czerwca 2015 r. od kontrahenta 8000 zł nie wywołało żadnych skutków w VAT. Kwoty tej nie można uznać za zaliczkę. Dopiero złożenie przez Pana kontrahenta zamówienia w lipcu spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania całości zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów (mimo, że pieniądze zostały wpłacone przez kontrahenta dużo wcześniej).

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama