Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnej cesji wierzytelności
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Z Państwa pytania wynika, że opisana w nim cesja wierzytelności ma charakter nieodpłatny. Nie ma zatem podstaw do uznania, że dochodzi tu do świadczenia jakiejkolwiek usługi podlegającej opodatkowaniu VAT. Samo nabycie wierzytelności nie będzie więc mogło być zakwalifikowane jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podlega, co do zasady, jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nawet gdyby więc uznać, że zawierając umowę cesji wierzytelności świadczycie Państwo usługę na rzecz kontrahenta, to i tak usługa ta nie podlegałaby opodatkowaniu ze względu na jej nieodpłatny charakter. Dlatego też w sytuacji, w której z umowy cesji wierzytelności wynika, że ma ona charakter nieodpłatny, nie stanowi ona czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-1140/10/14-S/JKa) czytamy:
Spółka w momencie dokonania [nieodpłatnej - przyp. autora] cesji wierzytelności nie będzie MF świadczyła usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem czynność ta nie wpłynie na wartość obrotu uzasadniającą zwolnienie od podatku VAT, określoną w art. 113 ust. 1 ustawy.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat