reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnej cesji wierzytelności

Czy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnej cesji wierzytelności

Jesteśmy spółką z o.o. Zamierzamy zawierać z innymi podmiotami umowy cesji wierzytelności. Podstawowe warunki umowy to: zbywca dokonuje cesji wierzytelności na naszą spółkę; nasza spółka zobowiązuje się dążyć do odzyskania tych wierzytelności; w przypadku odniesienia przez naszą spółkę sukcesu zwracamy część odzyskanej wierzytelności zbywcy; w przypadku nieskuteczności windykacji dokonujemy lub możemy dokonać zwrotu wierzytelności (bez wynagrodzenia); wysokość części odzyskanej wierzytelności zwracanej zbywcy będzie pomniejszona o koszty (lub część kosztów) windykacji oraz wynagrodzenie umowne. Nadmieniamy, że dokonywana przez zbywcę cesja wierzytelności nastąpi nieodpłatnie. Czy w odniesieniu do tej czynności powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT?

Nie. Z Państwa pytania wynika, że opisana w nim cesja wierzytelności ma charakter nieodpłatny. Nie ma zatem podstaw do uznania, że dochodzi tu do świadczenia jakiejkolwiek usługi podlegającej opodat­kowaniu VAT. Samo nabycie wierzytelności nie będzie więc mogło być zakwalifikowane jako świadczona przez nabywcę wierzytelności usługa w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym prze­pisem, opodatkowaniu podlega, co do zasady, jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nawet gdyby więc uznać, że zawierając umowę cesji wierzytelności świadczycie Państwo usługę na rzecz kontrahenta, to i tak usługa ta nie podlegałaby opodatkowaniu ze względu na jej nieodpłatny charakter. Dlatego też w sytuacji, w której z umowy cesji wierzytelności wynika, że ma ona charakter nieodpłatny, nie stanowi ona czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-1140/10/14-S/JKa) czytamy:

Spółka w momencie dokonania [nieodpłatnej - przyp. autora] cesji wierzytelności nie będzie MF świadczyła usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zatem czynność ta nie wpłynie na wartość obrotu uzasadniającą zwolnienie od podatku VAT, określoną w art. 113 ust. 1 ustawy.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama