Czy koszty wysyłki pokryte przez kupującego należy wliczyć do podstawy opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej przez Pana w pytaniu sytuacji, kwoty pobierane od klienta na pokrycie kosztów przesyłki nie powiększą podstawy opodatkowania. Nie będzie Pan bowiem świadczył usługi związanej z przesyłką towarów, gdyż od poczty będzie ją nabywać bezpośrednio kupujący. Nastąpi tu jedynie zwrot kosztów, który nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Podstawa opodatkowania nie obejmuje bowiem kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub klienta jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek tego nabywcy lub klienta. Obecnie wynika to już wprost z przepisów (art. 29 ust. 7 pkt 3 ustawy).
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 grudnia 2013 r. (sygn. ILPP2/443-932/13-2/AD) czytamy:
(...) w przypadku, gdy Wnioskodawca będzie posiadał upoważnienie (pełnomocnictwo) do zawarcia umowy o usługi w imieniu i na rachunek kupującego - mamy do czynienia ze zwrotem kosztów i kwota ta nie wchodzi do podstawy opodatkowania, gdyż nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy obrotu, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy [art. 29a ust. 7 pkt 3 ustawy - przyp. autora]. W takim przypadku Wnioskodawca nie będzie świadczył usługi związanej z przesyłką towarów, a będzie nabywać ją od Poczty bezpośrednio kupujący. W przedmiotowej sprawie nastąpi jedynie zwrot kosztów, który nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub klienta jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek tego nabywcy lub klienta. Zaznaczyć jednak należy, że w opisanej sytuacji nie będzie podlegać opodatkowaniu jedynie kwota stanowiąca zwrot kosztów przesyłki, natomiast opodatkowaniu podlegać będzie ewentualne dodatkowe wynagrodzenie Wnioskodawcy za zawarcie w ramach pełnomocnictwa umowy z Pocztą. Reasumując, otrzymana przez Wnioskodawcę kwota na pokrycie kosztów wysyłki, zapłacona przez klienta na poczet zawartej umowy na świadczenie usług pocztowych na rzecz i w imieniu kupującego, nie będzie stanowić obrotu w rozumieniu ustawy o VAT.
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 i ust. 7 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat