Czy trzeba naliczać VAT w związku z wykorzystaniem towarów i usług do czynności niepodlegających VAT
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W związku z wykonywaniem czynności w obszarze publicznoprawnym oraz wykorzystywaniem wydatków „mieszanych" w pewnej części także do tego obszaru działalności gminy, nie dochodzi do przekazania towarów lub ich zużycia na cele osobiste gminy ani jej pracowników, ani też do darowizn. Nie ma też miejsca użycie towarów dla celów osobistych podatnika, czy jego pracowników, jak również nie można w tej sytuacji zidentyfikować nieodpłatnych usług na cele osobiste podatnika czy jego pracowników. Ponadto, należy zauważyć, że czynności te związane są z wykonywaniem zadań własnych gminy, określonych w ustawie o samorządzie gminnym, a tym samym świadczenie usług w tym zakresie odbywa się do celów związanych z działalnością gospodarczą gminy. Tym samym, nie ma tu zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Oznacza to, że gmina nie jest zobowiązana do naliczania podatku należnego
REKLAMA
z tytułu częściowego wykorzystania wydatków „mieszanych" do zdarzeń z zakresu publicznoprawnego.
Potwierdzają to też organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-2/14-3/SJ) czytamy:
W przedmiotowej sprawie wykorzystanie nabytych usług w pewnej części także do zdarzeń niepodle- MF gających opodatkowaniu podatkiem VAT (zdarzeń z obszaru publicznoprawnego), nie powoduje zawiązania stosunku zobowiązaniowego. Tym samym, nie wpisuje się w hipotezę art. 8 ust. 1 ustawy. Ponadto, zważywszy, że nabyte towary i usługi będące przedmiotem wniosku służą wykonywaniu przez Gminę zadań publicznych we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, to nie znajdzie zastosowania przepis art. 8 ust. 2 ustawy. Zatem, zdarzenia z zakresu publicznoprawnego stanowią/będą stanowiły dla Gminy czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Tym samym, wykorzystanie wydatków mieszanych, tj. zarówno towarów, jak i usług w pewnej części także do czynności w obszarze publicznoprawnym, nie stanowi/nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 i ust. 2 ustawy oraz odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 lub ust. 2 ustawy. W konsekwencji, Gmina nie jest/nie będzie zobowiązana do naliczenia podatku należnego z tego tytułu.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat