Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Przy określaniu podstawy opodatkowania przy barterze zastosowanie ma zasada ogólna określona w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Jest ona zatem określana w oparciu o wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Oznacza to, że w takim przypadku dokonujący dostawy musi określić wielkość zapłaty w formie otrzymanego w zamian towaru bądź usługi, czyli jego cenę w chwili dostawy, bez podatku. Jednocześnie do tak ustalonej podstawy opodatkowania należy wliczyć wszystkie wydatki poniesione przez jej odbiorcę w celu jej uzyskania, włączając w to koszty usług dodatkowych związanych z dostawą towarów. W związku z tym, w rozpatrywanej sprawie, ponieważ usługobiorca poniósł zarówno koszty zakupu towaru, jak też opłacił koszty jego dostarczenia, koszty te należy uwzględnić w podstawie opodatkowania przedmiotowej dostawy.
Czy uwzględnić skonto w podstawie opodatkowania
Potwierdził to Trybunał Europejski w sprawie C-380/99 z 3 lipca 2001 r., Bertelsmann AG ETS:
(...) podstawą opodatkowania VAT jest wszystko co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej należy interpretować w ten sposób, że podstawa opodatkowania w przypadku przekazania podarunku rzeczowego stanowiącego wynagrodzenie za znalezienie nowego klienta obejmuje, oprócz ceny nabycia tego podarunku, również koszty jego dostarczenia, jeżeli ponoszone są one przez przekazującego podarunek.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat