reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy barterze

W ramach transakcji barterowej, w zamian za usługę, przekazaliśmy naszemu kontrahentowi towar. Ponieśliśmy koszty związane z jego dostarczeniem. Czy te koszty powinniśmy uwzględnić, określając podstawę opodatkowania tej transakcji?

Tak. Przy określaniu podstawy opodatkowania przy barterze zastosowanie ma zasada ogólna okre­ślona w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Jest ona zatem określana w oparciu o wszystko, co stanowi zapła­tę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Oznacza to, że w takim przypadku dokonujący dostawy musi określić wielkość zapłaty w formie otrzymanego w zamian towaru bądź usługi, czyli jego cenę w chwili dostawy, bez podatku. Jednocześnie do tak ustalonej podstawy opodatkowania należy wli­czyć wszystkie wydatki poniesione przez jej odbiorcę w celu jej uzyskania, włączając w to koszty usług dodatkowych związanych z dostawą towarów. W związku z tym, w rozpatrywanej sprawie, ponieważ usługobiorca poniósł zarówno koszty zakupu towaru, jak też opłacił koszty jego dostarczenia, koszty te należy uwzględnić w podstawie opodatkowania przedmiotowej dostawy.

Czy uwzględnić skonto w podstawie opodatkowania

Potwierdził to Trybunał Europejski w sprawie C-380/99 z 3 lipca 2001 r., Bertelsmann AG ETS:

(...) podstawą opodatkowania VAT jest wszystko co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej należy interpretować w ten sposób, że podstawa opodatkowania w przypadku przekazania podarunku rzeczowego sta­nowiącego wynagrodzenie za znalezienie nowego klienta obejmuje, oprócz ceny nabycia tego poda­runku, również koszty jego dostarczenia, jeżeli ponoszone są one przez przekazującego podarunek.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama