Czy uwzględnić skonto w podstawie opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Taki sposób rozliczenia skonta, jaki opisali Państwo w pytaniu, kwestionują organy podatkowe. Uznają bowiem, że ze względu na istotę skonta, które jest rabatem warunkowym, udzielonym pod warunkiem zawieszającym, nie może ono zostać od razu uwzględnione w podstawie opodatkowania (zmniejszając ją), gdyż w momencie wystawiania faktury nie jest jeszcze wiadomo, czy klient spełni warunki skorzystania ze skonta, regulując należność we wcześniejszym terminie, a zatem - czy rabat ten zostanie faktycznie przyznany. Dlatego też powinni Państwo postępować odwrotnie - w momencie wystawienia faktury opodatkowywać całą kwotę należności, oferując równocześnie możliwość skorzystania ze skonta odpowiednią adnotacją w treści faktury, natomiast w razie, gdy skonto zostanie przez klienta zrealizowane, wystawić fakturę korygującą, zgodnie z art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zaliczkach
Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 maja 2014 r. (sygn. ILPP2/443-210/14-2/Akr) czytamy:
(...) w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie można uwzględniać skonta „od razu" w podstawie opodatkowania pierwotnie wystawionej faktury. Dopiero bowiem z chwilą zrealizowania skonta przez kontrahenta (ziszczenia się warunku) staje się ono prawnie skuteczne i tym samym wpływa na podstawę opodatkowania. W konsekwencji czego należy wystawić fakturę korygującą in minus do faktury wcześniej wystawionej na rzecz danego klienta.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 7 pkt 1, art. 106j ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat