Jak ustalić podstawę opodatkowania w razie pobierania opłat dodatkowych w ramach usługi leasingu operacyjnego samochodu
REKLAMA
REKLAMA
Czy uwzględnić skonto w podstawie opodatkowania
REKLAMA
Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji podstawę opodatkowania dla celów podatku od towarów i usług stanowi całość wynagrodzenia pobieranego od leasingobiorcy, obejmującego opłaty leasingowe, ale także pobierane wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje, wynikające z zawartej umowy leasingowej. Świadczą bowiem Państwo kompleksową usługę leasingu, na którą składają się: świadczenie główne w postaci właściwej usługi leasingu oraz świadczenia pomocnicze, obejmujące m.in. wskazane w pytaniu opłaty manipulacyjne.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-146/14-2/AP) czytamy:
(...) podstawę opodatkowania z tytułu świadczenia jednolitej usługi leasingu stanowią wszelkie pobierane przez nią opłaty, w tym opłaty leasingowe, opłaty za świadczenia dodatkowe (o ile umowa przewiduje takie świadczenia) oraz prowizje i opłaty manipulacyjne pobierane zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Za tego rodzaju stanowiskiem przemawia jednolity charakter świadczonej usługi, na poczet której pobierane jest od klienta jedno wynagrodzenie.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat