REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony / Fot. Fotolia
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy otrzymanie zaliczki przez firmę ochroniarską powoduje powstanie obowiązku podatkowego; kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy wystawiono faktury z góry za kilka miesięcy; a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy płatność otrzymano przed terminem?

REKLAMA

Autopromocja

Czy otrzymanie zaliczki przez firmę ochroniarską powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Prowadzę firmę ochroniarską. Dostałem od klienta zaliczkę na poczet moich usług. Czy z chwilą, kie­dy wpłynie ona na moje konto powstanie u mnie obowiązek podatkowy?

Nie. Co prawda obowiązuje zasada, że otrzymanie całości lub części płatności przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego, to jednak przepisy przewidują od niej kilka wyjątków. Jednym z nich jest świadczenie usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia. W przypadku takich usług otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. A zatem, wpłata zaliczki nie spowodowała powstania u Pana obo­wiązku podatkowego w VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w najmie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycz­nia 2014 r.:

Dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego oraz świadczenie usług: (...) ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia.

Otrzymanie przed dokonaniem dostawy ww. towarów lub wykonaniem ww. usług (niezależnie od tego, na czyją rzecz - podatników lub „niepodatników") całości lub części zapłaty nie powoduje po­wstania obowiązku podatkowego. Zasada opodatkowania płatności przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi została bowiem w tych przypadkach wyłączona.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy wystawiono faktury z góry za kilka miesięcy

Agencja ochrony rozliczana jest miesięcznie. Usługi są płatne do 10. dnia następnego miesiąca. W maju 2014 r. agencja wystawiła faktury dla kilku firm za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. i lipiec 2014 r. płatne odpowiednio do: 10 czerwca 2014 r., 10 lipca 2014 r. i 10 sierpnia 2014 r. Usługobior­ca zapłaci za te usługi w miesiącu, w którym przypada termin zapłaty. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tych usług?

W przypadku usług ochrony osób i mienia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktu­ry. Jeśli natomiast faktury nie wystawiono lub wystawiono ją z opóźnieniem, obowiązek powstanie z chwi­lą upływu terminu płatności. W związku z tym, w przedstawionym przypadku obowiązek podatkowy od wszystkich usług powstał w maju 2014 r.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego oraz świadczenie usług: ( . ) ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia.

W przypadku dostawy ww. towarów oraz świadczenia ww. usług na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o podobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury. Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności. Jeżeli podatnik nie wystawił w ww. terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatko­wy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. z upływem terminu płatności.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy płatność otrzymano przed terminem

Świadczymy usługi ochrony osób i mienia. Fakturę za czerwiec wystawiliśmy 10 czerwca 2014 r. z terminem płatności 5 lipca 2014 r., a płatność otrzymaliśmy 2 lipca 2014 r. Kiedy powstał obowią­zek podatkowy? W dniu zapłaty?

W przypadku usług ochrony osób i mienia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktu­ry. Jeśli natomiast faktury nie wystawiono lub wystawiono ją z opóźnieniem, obowiązek powstanie z chwi­lą upływu terminu płatności. W 2014 r. nie ma już znaczenia moment faktycznej zapłaty ani to, za jaki okres usługi są świadczone. Decydujący jest tutaj tylko i wyłącznie moment wystawienia faktury, względnie upływ terminu płatności. W związku z tym, w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy powstał u Państwa w dniu wystawienia faktury, czyli 10 czerwca 2014 r., a nie w dniu zapłaty, tj. 2 lipca 2014 r.

Branża budowlana – aktualne problemy z rozliczaniem VAT (PDF)

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego oraz świadczenie usług: (...) ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia.

W przypadku dostawy ww. towarów oraz świadczenia ww. usług na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o podobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej z upływem terminu płatności.

Jeżeli podatnik nie wystawił w ww. terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatko­wy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. z upływem terminu płatności.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Podatek cyfrowy w Polsce? Eksperci alarmują: zagrożenie dla biznesu i konsumentów

Pomysł wprowadzenia podatku cyfrowego powraca, ale budzi poważne kontrowersje. Eksperci ostrzegają: to niesprawiedliwe rozwiązanie, które może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom, podnieść ceny usług i wywołać napięcia z USA. Czy Polska powinna podążać tą drogą? Oto trzy kluczowe powody, dla których podatek cyfrowy to ryzykowny pomysł.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA