reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Obowiązek podatkowy > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony

Czy otrzymanie zaliczki przez firmę ochroniarską powoduje powstanie obowiązku podatkowego; kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy wystawiono faktury z góry za kilka miesięcy; a także kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy płatność otrzymano przed terminem?

Czy otrzymanie zaliczki przez firmę ochroniarską powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Prowadzę firmę ochroniarską. Dostałem od klienta zaliczkę na poczet moich usług. Czy z chwilą, kie­dy wpłynie ona na moje konto powstanie u mnie obowiązek podatkowy?

Nie. Co prawda obowiązuje zasada, że otrzymanie całości lub części płatności przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego, to jednak przepisy przewidują od niej kilka wyjątków. Jednym z nich jest świadczenie usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia. W przypadku takich usług otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT. A zatem, wpłata zaliczki nie spowodowała powstania u Pana obo­wiązku podatkowego w VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w najmie

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycz­nia 2014 r.:

Dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej, gazu przewodowego oraz świadczenie usług: (...) ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia.

Otrzymanie przed dokonaniem dostawy ww. towarów lub wykonaniem ww. usług (niezależnie od tego, na czyją rzecz - podatników lub „niepodatników") całości lub części zapłaty nie powoduje po­wstania obowiązku podatkowego. Zasada opodatkowania płatności przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi została bowiem w tych przypadkach wyłączona.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług ochrony, gdy wystawiono faktury z góry za kilka miesięcy

Agencja ochrony rozliczana jest miesięcznie. Usługi są płatne do 10. dnia następnego miesiąca. W maju 2014 r. agencja wystawiła faktury dla kilku firm za maj 2014 r., czerwiec 2014 r. i lipiec 2014 r. płatne odpowiednio do: 10 czerwca 2014 r., 10 lipca 2014 r. i 10 sierpnia 2014 r. Usługobior­ca zapłaci za te usługi w miesiącu, w którym przypada termin zapłaty. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy od tych usług?

W przypadku usług ochrony osób i mienia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktu­ry. Jeśli natomiast faktury nie wystawiono lub wystawiono ją z opóźnieniem, obowiązek powstanie z chwi­lą upływu terminu płatności. W związku z tym, w przedstawionym przypadku obowiązek podatkowy od wszystkich usług powstał w maju 2014 r.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama